Таг: вегетаријанска исхрана

Таг: вегетаријанска исхрана

Две одлични диети за здраво слабеење

Научниците истражувале како вегетаријанската и медитеранската исхрана влијаа врз нашето тело, и еве што откриле. Медитеранската исхрана која содржи маслиново масло и риба, како и вегетаријанската збогатена со млечни производи, подеднакво ја намалуваат количината на триглицер...
Исхрана
  Се вели дека не можете да бидете вегетаријанец и успешен бодибилдер, бидејќи животинските протеини имаат супериорен квалитет во однос на протеините од зеленчукот.Дури и вегетаријанците кои не им е проблем тежината сметаат дека е тешко да ги задоволат потребите на п...
Боди-фит
Дали сте знаеле дека со одгледување на стока се уништуваат шумите? Дали сте слушнале дека тлото се контаминира за да се зголеми приносот кои се користат за исхрана на животните? Знаете ли дека водата е загадена со измет, додека метанот што го испуштаат хравите придонесува за...
Исхрана

Уштипци од тиква и кромид

Состојки:   1 шолја изрендана сирова тиква ½ шолја рендан кромид 2 лажици пире брашно 1 лажичка пченкарен скроб сол малку маслиново масло, за пржење Подготовка: Измешајте ги сите состојки да се поврзат. Дното од тавата прекријте го со маслото и ...
Исхрана

Вегетаријанците не живеат подолго

За сите оние кои станале вегетаријанци, мислејќи дека ќе живејат подолго ако се откажат од месото, едно истражување направено од Универзитетот во Сиднеј носи лоши вести - вегетаријанството не е поврзано со намалувањето на ризикот од прерана смрт. Австралијанските истражув...
ЗдравјеИсхрана
Кендрик Ферис од САД е единствен преставник на својата земја на Олимписките игри во Рио во кревање тегови, а јавноста е фасцинирана од ова момче од една сосема друга причина. Иако сосема необично звучи податокот дека земјата со околу 320 милиони жители има само еден престав...
Боди-фит

Вегетаријанска сарма

Состојки: 250 гр. ориз 50 гр. соини трошки или иситнет сејтан 3 лажички сол 1/2 лажички сушен босилок 1 лажичка куркума (или мешавина зачини за кари) 1 морков 16 листови од кисела зелка 3 лажички црвен пипер 200 мл. доматен сос прстофат ким ...
Uncategorized
Една студија покажала дека веганската исхрана генерално содржи помалку холестерол и повеќе диетални влакна, магнезиум, фолна киселина и антиоксиданси. Ако сте веган, поголема е веројатноста дека ќе имате понизок крвен притисок и помал ризик од срцеви болести. Звучи примамлив...
Исхрана

Вегетаријански бургери

Состојки: 2 моркови По избор, спанаќ свеж или замрзнат 2 компири 1 тиквичка 1 јајце 50 гр. (или по потреба) брашно 3-4 чешниња лук магдонос 2 лажици вегета 1 лажичка црн пипер 1 лажица лебни трошки Подготовка: Излупете ги компирите и исечете ги на п...
Исхрана

Вегетаријански топчиња во сос од вино

Состојки: - 1 лажица масло - 400 гр. шампињони - 1/2 лажичка сол - 1 лажица путер - 2 шолји (2 дл.) сецкан кромид - 4 чешниња лук - 1/2 шолја овесни снегулки - 1 кесичка пармезан - ½ шолја лебни трошки - 1/2 шолја ситно исецкан магдонос - 2 јајца - малку црн пипе...
Исхрана

Галерија