Таг: брчки

Таг: брчки

Како да се спасите од брчките?

Со забавување на метаболизмот, клетките на кожата не произведуваат влажност колку што е потребно и не успеваат да ги заменат еластинот и колагенот, кои ја прават кожата поцврста. Тогаш се формираат брчките. Освен оваа причина, и други фактори придонесуваат за создавањето на ...
ЗдравјеРазно

Шеќерот создава брчки

Шеќерот го забрзува пропаѓањето на еластинот и колагенот, протеини кои се клучни за здравјето на кожата, а го забрзува и процесот на создавање на брчки. Затоа, ако сакате да го забавите процесот на стареењето, треба целосно да го исфрлите шеќерот од својата исхрана. Веќе ...
ЗдравјеИсхрана
За никого не е тајна дека најпроблематичното место на лицето за појава на брчки е делот околу очите. Дури и во младоста можеме да видиме како тука се создаваат брчки од мимики, кои со тек на време стануваат се подлабоки. Овие брчки ги издаваат годините. Поради тоа кожата око...
ЗдравјеРазно

Мобилните телефони создаваат брчки

Штом ќе се разбудиме, посегнуваме по телефонот. Во текот на денот тоа го правиме којзнае по колку пати, а во него погледнуваме и пред да си легнеме. Оваа наша „врска“ никој и ништо не може да го наруши, па дури ни тврдењето дека мобилниот може да влијае лошо на убавината. Се...
Здравје

За што се е добар сокот од дуња?

Дуњата се употребува и за лекување на слузокожата на грлото, крајниците, дишните патишта и за ублажување на обилни менструации. Чајот од семки од дуња лекува несоница, ублажува напнатост и остранува непријатен здив, додека слузта од семките лекуваат изгореници и рани. Чајот ...
Здравје

Што кажува кожата за нас?

Од тенки линии околу усните, се до акните, секоја промена на кожата покажува некаков процес кој се случува во нашиот организам. Состојбата некогаш може да биде и алармантна. Акни Од ,,дивеење,, на хормоните до затворање на порите предизвикани од користење на шминка, акни...
ЗдравјеРазно
Козметичкиот ботокс е прочистен протеин добиен од бактеријата Clostridium Botulinum. Во козметичка цел, ботоксот се користи за отстранување динамични брчки на лицето и вратот. Кога ќе се вбризга во мускул во многу мали дози, ботоксот ги блокира нервните импулси на тие мускул...
ЗдравјеРазно

Храна која ги “пегла” брчките

Одамна се знае дека водата од рози и розите генерално се најстарите и најефикасни средства за нега на убавината и зачувување на здравјето. Но, скапоцените креми, долготрајните третмани на козметичар со неизвесен исход и часови поминати пред огледало нема да ги спречат брчкит...
Здравје
Ова е хит диета популарна ширум светот. Креирана е од британскиот автор на натписи за диети и издавач Сели Ен Вок, кој дава јасен план на диетата, кој ви овозможува да останете витки и додека го јадете ова мало животно задоволства. Планот е да се употреби вашата зависност од...
ИсхранаРазно
Лицето открива многу за здравјето, од прехранбените навики до животниот стил Испиено лице Иако вежбањето е добро за организмот, претерувањето му штети. Лицето губи кислород, јагодиците се вдлабнуваат, а мускулите на лицето полека слабеат. Токму затоа се препорачува ком...
ЗдравјеИсхрана

Галерија