Таг: бременост

Таг: бременост

  Паничниот страв од бременост и од породување, попознат како токофобија, се почесто се среќава во општеството и погодува се поголем број жени. Од токофобија денес патат околу 14% од женската популација, што не е мал број, иако во него се вклучени и оние жени кои се ...
Разно
  Доаѓањето на принова во семејството секако е среќен миг за секоја мајка, но бременоста остава трага на телото на секоја жена. Затоа враќањето на фигурата и враќањето во форма по породувањето им помага на мајките да се чувствуваат подобро, но и полесно да се справув...
Боди-фит
  Редовното вежбање не само што помага по породувањето, туку може исто така да помогне и за зачнувањето. Потребни се само четири часа дневно или помалку. Не треба да се престане со вежбање ни во поодмината бременост, туку треба да се оддржува своето темпо. Иако женит...
Боди-фитРазно

Колку е анемијата опасна во бременоста?

Анемијата е состојба во која недостасуваат црвени крвни зрнца, кои го пренесуваат кислородот до ткивата во организмот. Недостатокот на кислород во ткивата влијае негативно на многу органи и на нивната функција. Анемијата во бременоста посебно загрижува, бидејќи се поврзува с...
ЗдравјеРазно

Антидепресивите во бременоста

Земањето андидепресиви за време на бременоста е поврзано со зголемениот ризик од појавата на психијтриски нарувања кај децата, посебно нарушувања во расположението, покажува неодамнешното истражување. Целокупниот ризик од појавата на овие нарушувања кај вкупната детска по...
ЗдравјеРазно
Постојат многу нешта за кои жените не зборуваат откако ќе се породат, а една од нив е и менструацијата. Како што се менуваат многу нешта приремено по раѓањето дете, така и таа се менува. Како по некое општо правило, менструалните периоди се слични со шемата пред забременувањ...
ЗдравјеРазно
Додека Американскиот колеџ по акушерство и гинекологија (ACOG) вели дека е во ред да се вежба во блажена состојба, Мајк Цацковиц, доктор на Универзитетот Векснер од Охајо, САД, вели не е баш добра идеја да се обидувате активно да губите тежина кога носите бебе во стомакот и ...
Боди-фит

6 вежби идеални за трудници

Ова се вежби кои сите трудници ќе ги оддржи во здрава и фит состојба за време на бременоста, без разлика на тоа во кој месец и да се. Доколку ви е потребна мотивација за вежбање за време на бременоста, можеби во тоа ќе ви помогне следново сознание: вежбањето за време на б...
Боди-фитРазно
Етеричните масла се многу корисни за здравјето, но само доколку се користат на правилен начин според упатствата на ароматерапевтите. Во следниве случаи тие треба да се одбегнуваат Етеричните масла се природни производи добиени од растенија, па многумина поради тоа ги сметаа...
Здравје
Антибеби пилулите се најраспространет вид на контрацепција, бидејќи се ефикасни и едноставни за употребата. Тие нудат многу сигурна заштита од несакана бременост и научно е докажано дека имаат заштитно влијание на појавата на карцином. Но, имало случаи кои покажале дека нивн...
ЗдравјеРазно

Галерија