Таг: безглутенска исхрана

Таг: безглутенска исхрана

Не постои причина за тврдењето дека безглутенската исхрана не е подобра и поздрава, освен во случајот на оние кои боледуваат од целијакија, тврдат стручњаците. Безглутенската исхрана, меѓутоа, во последниве неколку години стана глобален тренд меѓу следбениците на здравата ис...
Исхрана

Сарма на вегански начин

Состојки: 1 главица кисела зелка 200 гр. чадено тофу сирење (може за замена сејтан или сoини трошки) половина филџан хељда (отстојана преку ноќта во вода) половина филџан ориз (отстојан преку ноќта во вода) 1 главица кромид 1 главица лук 1-2 моркови ...
Исхрана
Розовата хималајска сол се добива од камени кристали на сол кои се ископуваат од рудници за сол наоколу Хималаите, особено често во Пакистан. Својата розова боја ја должи на присуството на минералите во неа, меѓу кои се магнезиумот, калциумот и калиумот. Луѓето тврдат дека о...
ЗдравјеИсхрана

6 митови за безглутенската исхрана

Ако досега не го имате исфрлено глутенот од исхраната, веројатно сте размислувале барем за тоа. Отприлика една третина од Американците сака да го намали консумирањето на глутен или целосно да го елиминира, но повеќето од луѓето не ни знаат што е тоа глутен - вид протеин кој ...
Исхрана
Како гастроентеролог, Џејсон Тај-Дин гледа пациенти кои јадат само компири и понекогаш малку ориз. Тој вели дека тие се плашат да јадат нешто друго затоа што добиваат некаков вид на реакција. Понекогаш тоа е вистинска реакција, но во повеќето случаи причината е во тоа што им...
ЗдравјеИсхрана

Дали навистина ни е подобро без глутен?

Во последно време многу се зборува за проблемите кои ги предизвикува глутенот во човековиот организам. Сходно на тоа, се повеќе постојат совети дека тој треба да се исфрли од секојдневната употреба, како и позитивните искуства по спроведувањето на оваа одлука. Доколку се пра...
Исхрана