Таг: банана

Таг: банана

Бананата е тропско растение со потекло од југоисточна Азија. Нејзиното дрво биолошки не претставува дрво, иако така изгледа поради поради својата висина од повеќе од 10 метри, туку таа е само високо растение со висок корен. А, технички, плодовите на бананата се всушност боби...
ЗдравјеИсхрана

Бананата како лек

Бананата е тропско (јужно овошје), но достапно е за исхрана во целиот свет, во речиси секое доба. За хранливите и лековити својства на бананата воглавно многу се знае, во еве уште неколку корисни податоци за неа. Бананите се високи, воглавно едногодишни, растенија. Интере...
ЗдравјеИсхрана

Бананите го продолжуваат животот

Италијанските и британските научници твrдат дека јадењето на три банани дневно, по една за појадок, ручек и вечера, го намалува ризикот од мозочен удар. Суштината е во внесувањето на калиум во организмот, кој за 21% ги намалува шансите за создавање крвна грутка во мозокот. ...
ЗдравјеИсхрана

Jадете банани за појадок? Многу грешите

Ако сакате здрави појадоци, овошје и смути, тогаш сигурно јадете и банани со најздравиот оброк во денот. Но, нутриционистите потврдуваат дека сепак, иако мислите дека работите правилно, многу грешите. Се работи за тоа што бананите, кога се јадат сами, не се добар избор, биде...
Исхрана
Доколку правите смути веќе некое време, големи се шансите се дека една од состојките кои сте ги употребилке да биде и - бананата. Поради своите хранливи состојки, бананата е одличен избор за смути : просечната банана (околу 100 g) има 89 kcal / 372 kJ. Бананите содржат 74...
ЗдравјеИсхрана
Бананата е единственото овошје кое можете да го користите за неколку различни цели. Било да ја консумирате во облик на сок, како засладувач за торти и колачи или како сладок оброк, нејзините хранливи материи ќе влијаат на животните сегменти кои полека стануваат секојдневица ...
ЗдравјеИсхрана

Портокалов смути

Портокалот е исто така одличен извор на витамин Ц. Во комбинација со бананата ќе добиете густ вкусен пијалак за будење во раните утрински часови или како ужина за долгиот ден на работа. Состојки (3 dl): 30 g whey протеин од ванила 150 g портокал (1 среден портокал) 50 ...
Исхрана
Бананите се добри во борбата против депресија, помагаат за поголема концентрација, ја олеснуваат утринската мачнина и се борат против мамурлакот, превентивно дејствуваат против рак на бубрзеите, дијабетисот и ги чуваат коските. За некои од овие здравствени предности на бана...
ИсхранаНови статии