Таг: бадемово млеко

Таг: бадемово млеко

Сигурно веќе имате слушнато безброј ,,извештаи,, за бадемовото млеко, за неговите нутритивни предности и огромните количини вода кои се потребни за да се одгледа бадемот. Од тука, неизбежно се поставува прашањето - дали бадемовото млеко е навистина супер намирница како што ч...
Исхрана
Состојки: 2 големи филџани печена тиква 1 филџан бадемово млеко 2 лажички тамари сос мелен ким морско оревче цимет Подготовка: Измиксајте ја тиквата во блендер и додајте малку од бадемовото млеко, тамари сосот, кимот, циметот и морското оревче. ...
Исхрана

Бадемовото млеко – ризница на здравје

Како што истакнуваат многу нутриционисти, ова млеко е едно од најздравите во светот, а може да се направи и дома, и тоа за многу кусо време. Консумирањето бадеми се препорачува обично во случаите на констипација, нарушувања во работата на дишните органи, кашлица, срцеви тего...
ЗдравјеИсхрана