Таг: апетит

Таг: апетит

Емоциите не тераат да јадеме

  Следниот пат кога ќе седнете да јадете, направете си услуга: слушнете го своето тело, за да видите дали сте под стрес или сте опуштени. Дали ви се грчи желудникот? Дали сте нервозни? Дали срцето ви чука силно? Или сте можеби опуштени и присутни? Не грижете се докол...
Исхрана

Совети за витка линија

  Фокусирајте се на своите навики наместо на конкретна диета. Со ослободување од една лоша животна навика, ќе имате поголем ефект отколку со десеттина краткотрајни и тешко издржливи диети. Губењето на тежината никогаш не би требало да ви биде единствена цел. Обидете ...
Исхрана

5 хормони кои управуваат со апетитот

Хормоните во нашето тело делуваат како гласници, пренесувајќи пораки од една до друга клетка, па така влијаат врз различни аспекти од нашето однесување, расположение, сексуалната желба, па и апетитот. Регулирањето на апетитот е многу сложен процес кој вклучува интеракција на...
ЗдравјеИсхрана
Во индиската медицинска школа, Ајурведа, пред 7000 години се сметало дека бавното и темелно џвакање е неопходно за силен систем за варење, а организмот подобро ги разделува несварливите состојки од хранливите, кои му се потребни на телото.   Теорија за бавното џвака...
ЗдравјеИсхрана

Бојата на чинијата влијае врз апетитот?

Рестораните за брза храна и готвачите знаат дека бројни фактори влијаат на нашиот апетит. На пример, силните бои, како што се жолтата и црвената, во комбинација со силно осветлување ќе ве наведе да порачате повеќе и да јадете побрзо. Спротивно на тоа, со придушено светло и н...
ИсхранаРазно

5 нешта кои ни ги сигнализира гладот

Гладот, било да е физички, психички или емоционален, може да ни даде важни знаци за тоа што се случува во нашето тело и ум. Во продолжение се претставени кои се тие знаци. Гладни сме Можеби се чини очигледно, но не можеме секогаш едноставно да знаеме дали сме (физички) гла...
ЗдравјеРазно
Една студија објавена во магазинот “Анали на ендокринологијата” укажува на она што е веќе општопознато, наведувајќи дека пред менструалниот циклус жените имаат зголемена желба за слатки и чоколада. Но, зошто е тоа така? Истражувачите веруваат дека овој копнеж на жените, к...
ИсхранаРазно
Порано се сметаше дека најефикасни методи за топење на вишокот килограми се традиционалните, постојани кардио вежби, како што се трчањето, одењето, велосипедизмот и пливањето. Но, денес, со се поголемиот број на луѓе кои применуваат високоинтензивни интервални тренинзи, се п...
Боди-фит
Знаејќи ја разликата - а потоа развивајќи и самосвесност за неа, може да ви помогне многу да направите подобри избори кога се работи за вашата диета. Гладот е оној кој ве одржува живи и кој ви алармира дека ви е потребна повеќе храна. Апетитот, пак, е желба за одредена храна...
ИсхранаРазно

12 намирници кои го убиваат апетитот

За разлика од вештачките супстанции, природните намирници кои не заситуваат немаат последици. Напротив, тие ги обезбедуваат потребните витамини, минерали и други хранливи материи. Ако страдате од чести ,,напади,, на глад, само вклучете го во својата дневна исхрана некои од о...
Исхрана

Галерија