Таг: антиоксиданти

Таг: антиоксиданти

Како мускулите да ги одржите млади?

Според научниците од Тајван, чии резултати беа објавени во американскиот весник American Journal of Phisiologi - Endocrinologi and Metabolism  , постојат чекори кои може да се спроведат за да вашите мускули ги одржите млади. Намалувањето на внесот на калории е од суштинско з...
Боди-фит

Можеме ли да се разболиме од страв?

Стравовите од секаков вид се најголемиот генератор на оксидациски стрес. Оксидацискиот стрес создава слободни радикали, кои ги оштетуваат митохондриите, ја нарушува природната рамнотежа меѓу слободните радикали кои ги создава и антиоксидансите од друга страна. Тогаш ни паѓа ...
ЗдравјеРазно
Аронијата е една од намирниците која со право се нарекува супер овошје, кој е термин со кој од 2005 година се опишува овошје кое е богато со нутритивни вредности. Оваа намирница потекнува од Северна Америка, од дивините на шумите, a е позната по својот кисел вкус. По боја мо...
ЗдравјеИсхрана
Гравот е еден од најдобрите извори на влакна. Влакната не штитат на многу начини, па така со сигурност се знае дека исхраната со големи количини влакна го намалува ризикот од тумор, срцеви заболувања, дијабетес и дебелина. Во еден филџан варен грав има 11 - 17 грама влакна. ...
ЗдравјеИсхрана
Јапонското јаболко е едно од типичните есенски овошја. На прв поглед многу наликува на домат, но всушност е многу послатко од него. Во традиционалната кинеска медицина, јапонското јаболко се користи за лекување кашлица, висок крвен притисок, изгореници, смрзнатини, крварења,...
ЗдравјеИсхрана

Суплементи од “на нога”

Суплементите се дел од човековото секојдневие. Покрај редовните оброци, нема ој не посега по одреден суплемент за да надомести одреден недотиг од витамин или минерал, со цел да се подобри здравјето на организмот. Еве некои кои навистина можат да помогнат во тоа. Омега-3 мас...
Суплементи
  Ретко кој назив поврзан со исхраната и здравјето во последниве неколку години се споменува толку често како - антиоксидансите. Од популарните магазини до стручната литература – антиоксидансите се истакнуваат како исклучително важни намирници со бројни позитивни ефе...
ЗдравјеИсхрана
Какаото е плод на какаовец, зимзелено дрво кое распространето во тропските предели на Мексико и САД, а денес најмногу се одгледува во Јамајка. Во Европа го донел Кристофер Колумбо, во 1502 година, бидејќи многу му се допаднал горкиот напиток од ова растение. По ферментацијат...
Здравје
  Во последно време за зелениот чај многу се зборува и пишува, а особено за неговите ефекти при слабеењето и детоксикацијата на организмот. Меѓутоа, ублажувањето на ефектите од пушењето е причина плус за и вие да станете едни од оние кои го обожуваат и консумираат ов...
ЗдравјеИсхрана

Значењето на антиоксидансите

После микробите, слободните радикали се најголеми ,,непријатели,, на долгиот живот. Современите антиоксиданси можат да ја продолжат очекуваната старост, но немаат влијание врз максималната животна доба. Затоа тие се сметаат за вистински сојузници на современиот човек. Денес ...
ЗдравјеИсхрана

Галерија