Таг: алкохол

Таг: алкохол

Студијата спроведена на универзитетот во Ливерпул и Мастрихт, како и од Кралскиот колеџ во Лондон тврди дека оние луѓе кои зборуваат повеќе јазици подобро зборуваат странски јазик откако ќе испијат едно до две пијалоци. Во истражувањето учествувале 50 испитаници на кои герма...
Разно
Ако настојувате да ослабнете, алкохолот често се посочува како фактор кој ве попречува во тоа. Големи полемики се водат околу тоа дали алкохолот дебелее или умереното консумирање на алкохолни пијалоци дури има и позитивно влијание врз здравјето. Технички гледано, алкохолот н...
ЗдравјеИсхрана
  Масните наслаги на стомакот се најдобар показател за тоа дека вашето здравје е во опасност. Ако сте жена, обемот на половината не би требало да биде поголем од 90 сентиметри, а ако сте маж 101,5 сентиметри. Ако ги преминете овие вредности, ова се намирниците што тр...
Исхрана

Сексот е идеално решение за мамурлук?

Ако сте од оние кои имале бурна ноќ, постои решение за мамурлукот, кој многу често знае да го уништи денот по консумирањето алкохол. Верувајте, овој ,,природен,, лек и тоа како ќе ви се допадне. Имено, сексот е најдоброто решение за брзо и со уживање да се ослободите од маму...
Разно
Консумирањето на само една мала чаша бело вино дневно може да го зголеми ризикот од развој на меланом за 13%, покажало истражувањето кое го имаат спроведено од американскиот Универзитет Браун. Меланом е облик на малиген тумор кој својот разорувачки пат низ телото го започ...
Здравје
Нашата крв е како меморијата на нашата човекова историја и еволуциите кои ги пренесувале токму крвните групи. Докажано е и потврдено дека крвната група го одредува во најголем дел нашето здавје. Таа влијае на варењето, метаболизмот, стресот, менталната и емотивната состојба ...
Разно
Вискито е еден од најдобрите алкохолни пијалоци кои можете да ги конзумирате, не само поради тоа што можете многу да испиете од него, туку и поради многубројните здравствени бенефити. Еве како консумирањето на неколку чаши виски може да придонесе за здравјето. Вискито прво ...
ЗдравјеИсхрана
Умереното консумирање на алкохолни пијалоци е добро за здравјето. Неодамнешните истражувања покажале дека пивото, посебно црното, има големи предности за здравјето и убавината на жените. Еве зошто не е лоша идејата да се испие по една чашка пиво по напорниот работен ден. ...
Исхрана

10 заблуди за алкохолот

1) Алкохолот е само лоша навика Алкохолот е зависност и заболување кое на време треба да се препознае и излекува – болест на нервниот централен систем која предизвикува тешки физички, ментални, социјални и економски последици врз поединецот, но и општеството во целина. Сам...
Здравје
  Овој пенест пијалок неверојатно придонесува за вашата убавина, а помага дури и во борбата против брчките Освен што спаѓа во еден од најпопуларните летни алкохолни пијалаци, пивото е и повеќе од тоа - може да ви помогне да изгледате подобро. Ви претставуваме некол...
Исхрана

Галерија