Таг: алергии

Таг: алергии

  Алергиите денес се голем проблем поради кои патат се поголем број луѓе. За нив многу се знае, но некои работи се се уште обвиткани со мистериозен превез. Следуваат некои од најновите откритија, кои ќе појаснат многу непознаници за алергиите.   Немојте да с...
Здравје

Ананасот создава алергија?

Кога ќе помислиме на летото, веднаш помислуваме како седиме некаде во ладовина и грицкамо ананас, но кај некој од нас се јавува непријатно чувство на чувствителност.   Постои причина зошто ве боли јазикот или устата откако ќе изедете ананас, а тој е малку наежлив....
Исхрана
  Отоци, чешање и црвенило, тоа понекогаш за жал е резултатот за разубавување и користењето шминка. Наместо прекрасен мејкап, имунолошкиот систем реагирал со пречувствителност на некоја од состојките од козметичкиот производ. Алергиските реакции на шминката стануваат...
Uncategorized

Kаде грешиме при состојба на алергија?

  Додека некои со раширени раце ја пречекуваат пролетта, многумина од нас дури тогаш се фаќаат за глава. Свесни се дека тогаш се отвора сезоната на алергиите и дека нивните проблеми штотуку започнуваат. Пролетта за нив е синоним за алергија. Поленот и надворешните ал...
Здравје
  Пролетта се ближи, а со неа и несаканите пролетни алергии - кивање, кашлање, отечени и црвени очи и затнат нос се симптомите кои укажувата на алергиски ринитис. Тогаш неретко посегнуваме по лекови, но можно е и да се намали нивното земање ако се научите како да ги ...
Здравје
Денес, многу знаеме за лековитите својства и производи изработени од црн ким, пред се на она ладно цедено. Веќе илјадници години неговите лековити својства им биле познати на Арапите, кои на своите брзи коњи, пред секоја трка, во храната им го додавале ова семе. Забележале д...
Здравје
Кога се зборува за алергијата на сонце, односно фотодерматозата, калциумот е незаобиколен нутриент. Сите оние кои се подложни на неа немаат доволна количина на овој важен минерал во телото. Во терапиите на сите видови енергија се користи калциум, бидејќи тој ја регулира...
ЗдравјеИсхрана

Кои алергии се опасни по здравјето?

Пречувствителноста на млекото најчесто не е трајно нарушување и децата тоа го ,,преболуваат,, по третата година од животот, но алергичноста на кикиритки и школки останува засекогаш и луѓето мора да внимаваат на исхраната повеќе од кога било. Одбегнувањето на давањето алер...
Здравје

Поленска алергија

Алергија е прекумерна реакција на одбранбениот систем на организмот на разни причинители од околината, кои ги нарекуваме антигени или алергени. Кога некој алерген ќе дојде во допир со телото, организмот се брани со производство на заштитни антитела на имуноглобулинот E (ИгЕ)...
Здравје

Кои се главните симптоми за алергија?

Доколку често имате чудни физички реакции по консумирање одредена храна, тогаш најверојатно сте алергични на истата, а немате поим за тоа. Пред се, треба да научите да правите разлика помеѓу алергија и интолеранција на храна. Додека интолеранцијата подразбира дека системот з...
ЗдравјеРазно

Галерија