Нашето тело на различни начини ни порачува дека е време да забавиме. Но често работиме со толку брзо темпо, што не ги ни забележуваме знаците. Ако предолго ги пренебрегнувате овие сигнали, тие можат да се претворат во сериозни здравствени проблеми.Еве на кои се знаци треба да се внимава.

Потешкотии со помнењето

 

Сте запознале некого по втор или по трет пат, а и понатаму не го препознавате? Составувате список на обврските за да не ги заборавите, па на крај го губите и списокот? Ова не се знаци на Алцхајмер, туку телото се обидува да ви каже дека е време за одмор. Попречувањата во помнењето се еден од знаците со кој вашето тело ви порачува дека веќе подолго време работи под максимален стрес. Кога сте под стрес, надбубрежната жлезда излачува кортизол, а истражувањето покажало дека овој ,,бори-се-или-бегај,, хормон може да ви ја попречи способноста за присетување, со што се отежнува пристапот до зачуваните факти.

 

 

Побавно ви поминуваат повредите

 

Без разлика дали сте се изгребале на раката на ограда или сте добиле плускавци за време на трчањето, очекувајте оваа повреда подолго време да се задржи. Кога ќе дојде до некаква повреда, нашиот имунолошки систем веднаш се ангажира и праќа сигнали за производство на колаген, обезбедува засирување на крвта и ги ангажира клетките за да не заштитат од бактерии. Но, кога сме под стрес, телото има високо ниво на хемикалии наречени глукокортикоиди, кои го поттикнуваат нашиот имунолошки систем, поради што доаѓа до побавно оздравување. Истражувачите на Охајо Универзитетот го проучувале тој ефект кај оние кои се грижат за болни од деменција и откриле дека луѓето со такво ниво на одговорност се лекувале за 24% побавно од оние во контролната група.

 

Грчевите стануваат посмртоносни

 

Веќе е познато дека стресот може да го наруши менструалниот циклус – кога хипоталамусот, регулаторниот центар на мозокот, ќе почувствува дека телото нема доволно енергија, може да го одложи ослободувањето на јајце-клетките, внесувајќи нарушување во дотогашниот утврден распоред.

 

Но, за некои жени, претераниот стрес може ПМС да го направи уште полош. Истражувањето спроведено од страна на National Institute of Health следело 259 жени повеќе од еден месец и ги анкетирал колку често се случувале нервозно или под стрес. Оние кои пријавувале поголеми нивоа на стрес на почеток на циклусот, имале поголема веројатност за умерени до тешки симптоми пред и во текот на менструацијата од оние жени кои имаат пониско ниво на стрес.

 

Пречки во дигестивниот систем

 

Стресот може да влијае на процесите на лачење во дигестивниот тракт и со тоа да го забрза или забави варењето, предизвикувајќи проблеми како што се рефлукс, мачнини, констипација или пролив. Можат да се појават и далекусежни проблеми – кога анкциозноста ги попречува процесите на варење, бактериите кои помагаат во варењето може да почнат да се менуваат. Присутноста или отсутноста на различни бактерии во системот за варење може да влијае на силата на целиот имунолошки систем, телесната тежина, па дури и на расположението. Добра вест: малку одмор и опуштање може да помогне да се вратат нештата во рамнотежа.

 

 

 

Чувство на чешање кое не ве остава на мир

Кожата е динамичен орган, а некои кожни состојби настануваат токму како реакција на телото на прекумерен стрес. Како одговор на кој било вид траума или патоген, нервните завршетоци во кожата ослободуваат хемиски сигнали невропептиди, кои му праќаат на мозокот порака дека има некаков проблем. Ненадејно, некаков рок или преполн календар можат да ги активираат истите гласници, што резултира со воспаление и чувство на чешање.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина