Состојки:

1/2 л. млеко
1/2 л. вода
1/2 лажичка сол
1 филџан брашно тип 850 (или пченично интегрално брашно)
1 лажичка пециво

Фил:

750 гр. младо сирење
750 гр. лада блитва (или спанаќ)
1/2 лажичка сол

Прелив:

1 кисело млеко

Подготовка:

Од наведените состојки за тесто испечете ги палачинките. Блитвата исечете ја ситно и варете ја неколку минути во солена вода. Исцедете ја, измешајте ја со сирењето и посолете. Филуваните палачинки прелијте ги со кисело млеко и запечете ги 10 минути на 200°c.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина