Сонувате за шорцеви и летни здолништа, но не сте целосно задоволни со изгледот на вашите нозе,обидете се со некои многу едноставни вежби кои не бараат посебна опрема. Ајде да ги видиме овие едноставни вежби за совршени нозе!

5 лесни вежби за совршени нозе, кои може да ги правите дома или во теретана:

 1.Plie клекнувања

vezbi-za-noze1

Стојте исправени со нозете на поголемо растојание од онаа меѓу плешките, ориентирајте ги прстите нанадвор и  ставете ги рацете на колковите или пред вас. Свиткајте ги колената така да бутовите се паралелни на земјата. Врати се на стартната позиција и повторете.

2. Вежба со стол

vezbi-za-noze-4

Останете исправени со нозете заглавени и прстите кон надвор. Пред вас напред, ставете еден стол со потпирач за грбот. Ставете ја десната рака на потпирачот, а потоа издигнете се себе нежно на прстите и останете во оваа позиција  неколку секунди. Врати се на стартната позиција и повторете.

3. Слободно легнете во дијагонала со крената нога во страна

vezbi-za-noze2

Легнете на подот на вашата лева страна, потпрете се  на левиот лакт и држете ја главата со рака. Раширирете ја вашата десна нога напред. Стегнете ги стомачните мускули и кревајте ја  десната нога без виткање на  колената. Дигнете ја ногата нежно и стојте така  неколку секунди над подот. Повторете го движењето 15 пати за секоја нога.

4. Lunge pulse

vezbi-za-noze3

Стојте  исправени со нозете, со, прстите кон надвор, и држете(истегнете) јаже зад рамениците. Застанете на прстите, а потоа свиткајте ги колената и подигнете го јажете над главата. Држете така неколку секунди, а потоа вратете се на стартната позиција и повторете 30 пати.

 

5.  Продолжување на квадрицепсите со ротација

vezbi-za-noze5

Потпрете се на вашето лево колено и придржувајте се со левата рака. Истегнете ја десната нога, така што само на прсти го допира подот. Стегнете ги стомачните мускули, подигнете ја десната нога и  направете шест кругови во воздух со прстите, а потоа повторете ја вежбата со другата нога.

 

Дали сакате совршени нозе? Почнете да ги правите овие вежби секој ден!

Како што можете да видите, вежбите се прилично едноставни, но ефективни во исто време! Можете да ги извршите во секое време, насекаде, во само неколку минути. Овие вежби за совршени нозе ќе ви помогнат да го добиете тело кое сте го посакувале, полесно отколку што можете да се замислите!

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.