Состојки:

 

  • 200 гр. хељда во зрна
  • 300 гр. брокула
  • 1 чешне лук
  • неколку маслинки полнети со пиперки
  • 2 лажици соја сос
  • маслиново масло
  • сок од еден лимон

 

Подготовка:

 

Измијте ја хељдата, исцедете ја и оставете ја да се исуши. Пропржете, додадете вода во сразмер 2:1, поклопете и варете на лесен оган 20 минути.

Во друг сад пропржете го лукот на малку масло. Потоа додадете ја исчистената брокула разделена на цветови. Додадете вода, поклопете и пржете на умерен оган, се додека не омекне брокулата. На крај додадете ја хељдата и оставете уште неколку минути на тивок оган.

Пред да го тргнете од оган, зачинете со соја сосот. Маслинките исечете ги на кругови и послужет еги со хељдата и брокулата и се зачинете со лимоновиот сок.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина