Во процесот на градење на мускулна маса, појадокот е главен оброк. Тој не смее да се прескокнува и треба да биде ,,царски,,. Тоа значи дека протеините се обврзителни, како и минералите и витамините кои се внесуваат при консумирање на овошјето. Ако сте пуштиле стомак, а немате дефинирани раце и рамена, тогаш е крајно време да почнете со сериозни тренинзи и редукција на исхраната. Како што се вели, стомачните се прават во кујната. Еве кои јадења се соодветни за да се постигне ова.

Црн грав

crn-grav

Доколку не сте голем љубител на месо, тогаш црниот грав е одлична алтернатива за вас.Во 100 гр. овој грав содржи дури 22 протеини, па е одличен прилог за јадење наместо ориз или некое тесто.

Месо и ореви

Месото и оревите се одличен извор на протеини, па поради тоа се соодветна храна за појадок во текот на градењето на мускулите. Соодветна порција е 200 гр. црвено месо, најдобро подготвено на скара, и околу 25 гр. ореви.

Протеински палачинки

Јагленохидратите кои ќе се изедат наутро му обезбедуваат на организмот енергија во текот на целиот ден. За да направите вакви палачинки, подгответе смеса од 2 јајца, 350 мл. Млеко, 150-200 гр. брашно, 2 лажички цимет и 2 лажици сурутка в прав. Уште повкусни ќе бидат ако ги филувате со боровинки и бадеми.

Протеинска каша

ovesna-kasa

Оваа каша е најдобро да се направи од овесни снегулки, поради тоа што овесот содржи аргинин, кој помага за се забрза протеинот во организмот. Одбегнувајте ги готовите овесни каши, кои се полни со шеќери, туку подгответе си сами од 60 гр. овес, 1-2 лажици протеин, малку овошје, мед или цимет за да добие вкус.

Протеинско смути

Овој брз и лесен појадок е одличен по кардио тренинг, бидејќи помага за разградување на резервите на гликоген. Овошјето, влакната и антиоксидансите им помагаат на мускулите да се опорават брзо, додека семињата и оревите го одржуваат здраво мускулното ткиво. Состојките за овој шејк се следни: 3/4 шолја грчки јогурт, 1 банана, 50 гр. јагоди, 50 гр. боровинки, 1 грст семки од тиква и ореви и 1 доза протеинска сурутка.

Зелен шејк

zelen-shejk

За оние кои немаат многу време за подготовка на појадок, овој шејк ќе им биде добредојден за брзо да му обезбедат енергија на организмот во текот на целиот ден. Состојки за овој шејк:100 гр. спанаќ, 100 гр. кељ, 100 гр. брокула, 50 гр. боровинки, 1 лажичка семки од тиква, 1 лажица протеинска сурутка и 100 мл. вода.

Бадеми

Бадемите и другите јаткасти плодови се исто така добар извор на протеини. Полни се со здрави масти и помагаат во топење на салото и одржување на здравата линија.

Изварка

Доколку се одлучите за нискокалорична изварка која содржи низок процент на масти, ќе добиете одличен извор на протеини, кои можете да ги консумирате за време на ужините или ако огладните навечер по тренинзите.

Бело месо

Пилешките гради се најпопуларна храна на сите бодибилдери. Во 100 гр. бело месо има речиси половина количина протеини кои му се потребни на организмот.

Лосос

Не само што е лососот одличен извор на протеини, туку и на омега 3 масни киселини. Ако барате поздрава алтернатива за пилешко или говедско месо, која притоа има и помала количина на калории, тогаш дефинитивно одберете го лососот.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина