Состојки:

 

  • маслиново масло
  • 2 главици кромид
  •  2 – 3 супени лажици кари
  • 3 поголеми домати (или 400 мл. домати од конзерва)
  • кокосово млеко
  • 1 лажица кафеав шеќер
  • 1 лимета (2 – 3 лажици сок и рендана кора од лимета)

 

ПОДГОТОВКА:

 

Кромидот исечкајте го ситно и динстајте го. Додадете му малку вода за да не загори и 2 – 3 лажици кари. За тоа време, излупете ги доматите и исечкајте ги ситно и додадете ги    минута – две пред да го додадете кокосовото млеко. Добро измешајте и оставете да зоврие. Потоа намалете го огнот, додадете ги сокот од лиметата и кората и шеќерот и варете уште неколку минути.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина