Таг: јачмен

Таг: јачмен

8 причини зошто да пиете јачменова вода

Јачменот е житарка која изобилува со витамини Б-комплекс, магнезиум, манган, селен, цинк, протеини, диетални влакна. Може и да се пие или да се додава во салати, варива и варен зеленчук. Сите овие благодети на оваа лековита житарка можете да ги искористите за да подготвите ј...
Исхрана

Ќофте од јачмен во сос од печурки

Интегралните лебови и муслито се најчест избор, но постојат и помалку очекувани и, можеби и највкусни, начини за да внесете житарки, како што се овие вкусни ќофтиња... Состојки: За ќофтињата: 1 шолја јачмен, потопен преку ноќ 2 шолји вода грст магдонос прстофат мускатн...
Исхрана