Таг: ѓумбир

Таг: ѓумбир

Одличен напиток за белите дробови

Секој кој е пушач знае дека кашлицата од пушењето и бронхитисот се проблеми со кои се соочува секој пушач поради оваа нездрава навика. А што друго може да ви помогне да се спасите од тоа освен, се разбира, да ги откажете цигарите? Се чини дека постои еден рецепт кој би мо...
Здравје
Со векови, ѓумбирот е традиционален лек против мачнини, па им се препорачува на бремените жени, но и на луѓето кои минуваат низ хемотерапија. Поради пријатното дејство на желудникот, но и на целиот дигестивен тракт, ѓумбирот станал исклучително популарна состојка на многу пр...
ЗдравјеИсхрана
Се вели дела ракот е неизлечива болест за која единствен лек е хемотерапијата, но овој метод повеќе ги уништува болните од оваа болест отколку самата болест. Сепак, луѓето во светот успеваат без големи проблеми, со користење на природата и природните лекови да го излекуваат ...
ЗдравјеИсхрана
Она што е лек за еден, може да биде отров за друг човек. Овој корен одамнасе користи поради неговите антисептички својства и во кујната и во неа. Им помага на луѓето кои имаат проблеми со дигестивниот тракт, па затоа се смета за ,,лек за се,,. Во ѓумбирот има бројни ензими к...
Исхрана
  Овој освежителен напиток би можел да стане вашиот омилен летен пијалок Синтија Саси, девојката која ја смисли Саси водата, односно Саси пијалокот, тврди дека по само 4 дена од редовното консумирање на овој пијалок, можете да изгубите 3 килограми и 10 сентиметри ...
ЗдравјеИсхрана