Таг: шеќери

Таг: шеќери

Шеќер против уринарни инфекции?

Досега сигурно безброј пати сте предупредени дека не смеете ни да помислите на шеќерот ако ве мачи уринарна инфекција.   Ешерихија коли, која во најголем број од случаите е одговорна за воспаление на мокрачниот меур, но и за други уринарни проблеми, се насладува с...
ЗдравјеРазно
Годините пред Втората светска војна била произведена белата чоколада; мешавина од шеќери, какао и путер. Многумина веруваат дека Швајцарците први во 1930 година ја произвеле со оглед на тоа што се познати ширум светот како најдобри во производството на слатки и чоколадни про...
ЗдравјеИсхрана

Мозокот е “виновен” што сакаме шеќери?

Желбата на мозокот за енергија (калории), а не за сладок вкус, е главното нешто кое доминира со нашата желба за шеќери (слатки), утврдиле истражувачите од Универзитетот Јејл. Слаткиот вкус и нутритивната вредност на слаткото (т.е. енергијата која ја содржи), се регистрира...
Исхрана

Сите се шеќери, но не се исти

Пред дваесеттина години во продавниците наидувавме на бел кристал шеќер, произведен од шеќерна репка, а денес шеќерот можеме да го бираме во зависнст од тоа од кое растение е направен, според гликемискиот индекс и по степенот на обработка. Сите шеќери во организмот на кра...
Исхрана

Зошто сме се подебели?-2 дел

Многу е тешко да се избориме со нашата еволутивна желба за шеќери кога околу нас имаме толку многу убави слатки работи кои постојано не мамат од рекламите. Овошјето може да помогне во одвикнувањето од шеќерот. Повеќето овошја содржат фруктоза и гликоза во речиси подеднакв...
Боди-фит

Зошто сме се подебели?-1 дел

Според Светската здравствена организација, Американците продолжуваат да трупаат килограми; денес, 67% од возрасните во САД се предебели. Теоријата дека Високо-фруктозниот сируп (или ХФЦС) ни го дува стомакот или т.н. ХФЦС хипотезасе појави во 2002 година и имаше влијание со ...
Боди-фитЗдравје

Лоши намирници маскирани во добри

Прехранбената индустрија има сериозно влијание врз плановите за останување витки. Добриот маркетинг може да не натера да поверуваме дека одредена храна е без масти и како таква дека е здрава за нас, но во повеќето случаи на тој начин компаниите само се обидуваат да остварат ...
Исхрана

Колку ви е сладок денот?

  Главното ,,погонско,, гориво за работа на мозочните клетки, шеќерот, воедно е важен извор на енергија и не треба да се откажуваме од него. Но, нутриционистите предупредуваат дека претераното консумирање на слатки или намирници кои го содржат во себе може да биде мн...
ЗдравјеИсхрана

Митови за јагленохидратите

Иако постои малку вистина во овие верувања, погрешно е да се мисли дека виновни се само јагленохидратите. Наместо тоа погледнете кои се верувања поврзани со нив се само митови и кои воопшто не се точни. На телото воопшто не му требаат јагленохидрати Иако, теоретски, може д...
Исхрана