Таг: чоколадо

Таг: чоколадо

Полнети чоколадни колачи со рогач

  Состојки: 1/2 филџан интегрално брашно 1/2 филџан мелен сиров лешник 1 филџан овесни снегулки (поситни или смелени во блендер) 1 филџан рогач 1/2 кесичка прашок за пециво прстофат ситна нерафинирана морска сол веган чоколаден крем  ...
Исхрана

Се што не сте знаеле за чоколадата

Според најновите истражувања, чоколадата не само што е вкусна, туку таа има и бројни здравствени предности во однос на другите намирници, а за разлика од нив има единствен и магичен вкус. Како што покажуваат научните истражувања, чоколадата не само што годи во секој дел од д...
Исхрана

Чоколадна торта со круши

Состојки: 85 гр. путер 85 гр. шеќер 85 гр. темна чоколада без глутен 1 лажица ракија 3 јајца 85 гр. мелени лешници 4 излупени и исечени на половина круши Подготовка: Загрејте ја рерната на 180°C. Тава со пречник од 25 см обложете со хартија за печење, на...
Исхрана

Чоколадно смути

За сите оние кои сакаат посилен вкус тука е чоколадниот смути. Смути со мала количина на јаглехидрати и минимални калории. Оваа комбинација е одлична ужина која ќе ви помогне да издржите до следниот оброк. Состојки (3 dl): 30 g whey протеин од чоколадо 50 g банана (1/2 ...
Исхрана
Сите знаеме колку е вкусна, но дали знаевте дека црната чоколада е и здрава всушност? При одбирање на чоколада, одберете ја онаа со 70 % какао маса, без додатоци на други растителни масти, и онаа со арома на кора од портокал, а не за карамела и нугат. Ваквиот избор на вкусо...
Исхрана
Ако никако не можете да останете доволно долго на диета и да ги сминете тие неколку килограми вишок, можеби би требало да размислите за тоа што пиете, а не само што јадете. Новото истражување покажа дека алкохолот е најголемото искушение за луѓето кои се на диета, а не чоко...
Исхрана