Таг: тофу

Таг: тофу

Раженчиња со тофу и зеленчук

Состојки:   гр. сушени домати(во масло) 1 помала главица виолетов кромид 1 лажица сецкан магдонос 1 лажичка листови темјан 4 лажици масло сол црн пипер помали колбаси од тофу по ½ жолта и црвена пиперка 1 тиквичка 4 шампињони   ...
Исхрана

Веганска пита

Состојки: 7 парчиња готови кори за бурек, без јајца 200 гр. кромид 400 гр. компир 500 гр. тиквички 100 гр. свежо или чадено тофу 3 лажици соино млеко 2 лажички соја сос масло сол морско оревче куркума Подготовка: Исчистете, излупе...
Исхрана

Брокула и тофу салата

Состојки: 1 помала брокула 1 поголема краставица половина пакување чадено тофу сирење 2 лажици препржен сусам 2 лажици сусамово масло 2 лажици умебоши оцет или сок од половина лимон 1 лажица соја сос Подготовка: Цветовите од брокулата се вара...
Uncategorized
При високи летни температури, тешката храна е паметно да ја замените со лесни освежувачки салати, а за оброкот да содржи доволно протеини, во продолжение предлагаме салата со тофу сирење за чија подготовка е потребно да издвоите време од само 5 минути. Тофу сирење: намирни...
Исхрана