Таг: телесна тежина

Таг: телесна тежина

Колку навистина треба да јадете ?

  Ако припаѓате во оние луѓе кои конечно ја постигнале својата сакана телесна тежина и сакате да ја задржите, без јо-јо ефект, ова е еден едноставен тест со којшто ќе можете да пресметате колку всушност калории треба да внесувате во однос на годините и базниот метабо...
Исхрана
  Поради оптоварување на коскениот, циркулаторниот и мускулниот систем, луѓето со прекумерена тежина треба пред започнување со вежбање да се посоветуваат со стручњак, со цел вежбањето да нема негативни последици.   Прво е потребно да се одреди степенот на...
Боди-фитЗдравје
Сите сме различни - високи, ниски, дебели, слаби и така натаму. Но, заради што сме онакви какви што сме? Тоа е прашање на кое не е ни малку лесно да се одговори. Колку лесно се дебелеете и слабеете, дали лесно ја регулирате телесната тежина, имате ли проблеми со скриен шеќер...
Боди-фит
Модерното општество донесе и неколку опасни психички заболувања. Едно од нив е анорексијата, кое најчесто се јавува кај младата женска популација, а проследена е со опсесивна потреба за намалување на физичката тежина. Болеста започнува уште во детството, а симптомите се п...
ЗдравјеИсхрана

Волшепствата на кокосовото масло

Кокосовото масло се има покажано како совршено оружје во борбата за здравјето. Со векови се користи во Индија, а од неодамна се почесто се спомнува како неизоставен производ во негата на целото тело. Тоа нуди мноштво здравствени предности кои поттекнуваат од масните киселини...
Исхрана

Се за калориите

Како страсни тркачи или тркачи кои сакат да симнат некој килограм телесна маса, потребно е да се опремите со доволна количина знаење за калориите и начинот на кој тие функционираат. Што се тоа калории? Наједноставно кажано, калориите се мерка за енергијата, нешто слично ...
ИсхранаРазно
Едно истражување во Данска, кое траело речиси четири десетлетија, а во кое земале учество повеќе од 100.000 возразни луѓе, откило дека оние луѓе кои според индексот на телесна маса (БМИ) спаѓаат во луѓе со ‘прекумерна тежина’, имаат поголема веројатност да живејат подолго од...
ЗдравјеРазно
Врелите напитоци ги уништуваат сетилните пупки во јазикот, па затоа воздржете се додека да се олади пијалокот. Некои сметаат дека ако им се отапи сетилото за вкус, дека помалку ќе уживаат во колачите или пржените компирчиња. Но, истражувањата покажале дека се случува токму с...
Разно
Меѓу сите формули кои ги имаат составено доктори, онлајн калкулатори и осигурителни компании (кои често додаваат од 2 до 10 килограми на она што ние го сметаме за секси и за совршена тежина), многу е тешко да знаеме на кому да му веруваме, посебно кога не бомбардираат со сли...
ЗдравјеРазно
Една од најголемите грешки е да започнувате една по друга диета. Кога губите тежина, вие губите и масти и мускули. Кога се дебелеете, акумулирате само масти. Губењето на мускулната маса не е само естетски непосакувано. При движење, активната маса се метаболизира. И одбегн...
Исхрана

Галерија