Таг: сусам

Таг: сусам

Моќта на таанот

Таанот е намаз од мелен сусам. Тој е природна храна богата со протеини, јагленохидрати, корисни масти, минерали и витамини Е и Д. Не содржи холестерол, а е богат со природни влакна кои го подобруваат варењето. Намазите со таан се многу вкусни и хранливи и се вистински избор ...
Исхрана

Експлозивно семе

Омилената намирница на ориенталните и северноафрикански народи, сусамот (Sesamum indicum), одамна се ,,одомаќинил, и на нашите простори и се користи на многу начини. Кај многу традиционални јадења, слатки, намази, лебови и тестенини, сусамот претставува една од најважните со...
Исхрана

Сусам – семе за виталност

Семето од сусам е едно од најкористените додатоци во исхраната, а маслото добиено од него е многу квалитетно, па затоа често се користи како замена за маслиновото масло. Ова растение се одликува со бројни лековити својства. Семето содржи околу 50 - 60% масло, олигоелементи б...
ЗдравјеИсхрана
Оваа билка се одликува со бројни лековити својства. Семките содржат околу 50-60 отсто масло, олигоелемнтите бакар и калциум, а во помали дози и манган, железо, витамин Е и Б1, како и растителни смоли и горчливи материи кои му ја даваат препознатливата арома на овој зачин. С...
Исхрана