Таг: Суплементи

Таг: Суплементи

Научниците истакнуваат дека секогаш има простор за воведување суплементи во исхраната, но дека дневната потреба за витамини прво мора да се задоволи со природни извори. Секогаш е подобро сите нутритивни соединенија да се внесуваат по пат на исхраната, бидејќи така на разнови...
ИсхранаСуплементи
Во последниве неколку години, се повеќе се приложуваат докази за бескрајната количина на опасни состојки во диеталните и фитнес суплементи. Еве некои од соединенијата кои се наоѓаат во нив, а кои можат да имаат опасен исход на вашето здравје и да доведат до ризик да се оштет...
Суплементи
  Постои многу конфузија и многу различни мислења за тоа кој е вистинскиот начин да се изградат мускули, но без оглед на тоа за кој програм за вежбање ќе се одлучите, постојат неколку области на кои ќе треба да се фокусирате доколку сакате да станете пошироки. 1.Пра...
Боди-фитСуплементи
  Многу луѓе сонуваат дека постои една магична таблета која конечно ќе им помогне лесно да ослабнат, без напорни диети или исцрпувачко вежбање. Една пилула и килограмите едноставно да исчезнат. Но, како што сите чудотворни лекови имаат свои мана- така и овие- слабеењет...
Суплементи

Ви се лоши од витамини?

Ги пиете витамините наутро и набрзина ги голтате со филџан кафе? И, по малку време чувствувате мачнина? Чувството на мачнина е комбинација од неколку фактори и е многу чест проблем, многу почесто кај оние кои живејат со забрзано темпо отколку кај постарите. Доколку ги правит...
ЗдравјеСуплементи

Суплементи кои ги согоруваат мастите

Доколку сакате да го загубите вишокот килограми, а притоа да не ја намалите количината на храна која ја внесувате, ви претставуваме шест нутритиенти кои ги согоруваат мастите. Со нивното внесување преку исхраната ќе го зголемите губењето на тежината за дури 70%. 1. Витамин ...
Суплементи
  Рибиното масло се проби на третото место на најчесто користени суплементи во САД, веднаш по витамините и минералите. Меѓутоа, колку навистина имаме полза од него? Се смета дека дури 10% од сите жители на САД го земаат овој суплемент. Слично е и кај нас. Земањето су...
Суплементи
Иако суплементите на растителна база се сметаат за релативно лесен начин за поддршка на здравото функционирање на човековото тело, во стварност многу од нив можат да му наштетат на нашето здравје. Нивното консумирање треба да биде дозирано и препишано од страна на стручни ли...
ЗдравјеСуплементи

Магнезиум – зошто ни е потребен?

  Магнезиумот е многу важен за здравјето на целото тело поради тоа што учествува во повеќе од 300 биохемиски реакции во организмот. Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во телото. Околу 50% од вкупното ниво на магнезиум се наоѓа во коските, а остатокот е во кл...
ЗдравјеСуплементи

12 најчести прашања за креатинот

Прашања за креатинот се поставуваат уште од 1832 година, кога францускиот хемичар Мишел Шеврол ја открил оваа киселина во скелетните мускули. Сто и шеесет години подоцна, во 1992 година, креатинот се појавил во продавниците за суплементи. Од тој миг, поставни се бројни праша...
Суплементи

Галерија