Таг: супа

Таг: супа

Супа од зеленчук со куркума

  Состојки:   2,5 шолји кељ 3 големи моркови исецкани на кругови 1/2 шолја сецкан праз 1 главица кромид ситно сецкана 2 парчиња целер 2 чешниња лук, ситно сецкани 1 свеж корен од ѓумбир, исчистен и сино исецкан 6 шолји вода 1 лажица м...
Исхрана

Супа од домати и печени пиперки

Состојки:   750 гр. пелат од домати 1,5 филџани вода 2 црвени пиперки (бабури) 1 ситно исецкан кромид 3 чешниња лук маслиново масло 1,5 лажици оригано сол и црн пипер по вкус босилек или ситно сецкан магдонос   Подготовка: Измијте...
Исхрана