Таг: стомак

Таг: стомак

Тегавецот – божји дар од природата

  Тегавецот (лат. Plantago Major) е повеќегодишно зелјесто растение со широки, јајцевидни листови сместени на дното. Цвета од јуни до август, а го има покрај патишта, ливади, пасишта, во шумите...   Што лекува?   Тегавецот е одличен лек против кашли...
ЗдравјеРазно

Зошто боли стомакот во “оние денови”?

  Кога ќе дојдат оние денови во месецот, многу жени само сакаат да се склопчат под ќебе и да гледаат телевизија, зашто тогаш се чувствуваат уморно, безволни се и имаат грчеви. Секако не можете да ги одбегнете сите непријатни симптоми кои ја следат менструацијата, но ...
ЗдравјеРазно

Зошто стомакот ви е постојано надуен?

Надуеноста се дефинира како отекување на стомакот, кое воглаво е болна и непријатна состојба, а еве зошто стомакот е надуен и на која болест оваа појава упатува.   Гасовите се една од главните причини за надуеност. Најдобро се лекуваат со одбегнување храна која пр...
Здравје

Видови стомак и нивно значење

Џејмс Дуиган, тренер на многу познати ѕвезди, меѓу кои е и манекенката Ел Макферсон, која важи за најдобро тело на 90-те, кажал за проблемите кои ги измачуваат многумина. Се работи за тврдокорниот ,,вишок,, на стомакот, кој и покрај сите наши напори никако не си заминува. Н...
Боди-фитИсхрана
Надуеноста во стомакот најчесто не измачува поради храната која сме ја изеле, но ако е проследена од следниве симптоми, тогаш може да се работи за здравствен проблем од посериозна природа.     Грчеви во стомакот   Најчесто и ги припишуваме на менстр...
Здравје

5 причини зошто стомакот се дебелее

Ако со диети и вежбање не се постигнува очекуваниот ефект и не се губи вишокот од стомакот, можеби правите некои грешки кои ја саботираат целта. Ова се 5 чести виновници поради кои наслојките на половината не сакаат ,,да си заминат,,.   1.Недостиг на магнезиум &...
Исхрана

5 начини како да ја победите надуеноста

Ако сакате да ја спречите појавата на надуеност, не претерувајте со солта и ограничете го нејзиното консумирање. Пресолената храна го спречува исфрлањето на водата од организмот. Покрај тоа, постојат и други начини за да се реши надуеноста.     Започнете го ...
ИсхранаРазно

Чирот е болест која исчезнува

Раното откривање на хеликобактер пилори и новите терапии во последните 20 години доведоа до намалување на бројот на пациенти со чир на желудникот и на дванаетпалачното црево. Чирот на дванаестпалачното црево во 95% е предизвикан од делувањето на хеликобактер пилори, докажува...
Здравје

Стомакот е мислечки орган?

Последните научни докази откриваат дека стомакот е многу повеќе од микробиота или живеалиште на микробите, некогаш познато под името ,,микрофлора,,. Во цревата и желудникот се крие сложен универзум, кој влијае на нашето расположение, болести и вишок килограми, а наскоро овие...
ВидеоРазно

Одлични вежби за тенка половина

Пилатес вежбите се идеален спој на движења кои го затегнуваат и јакнат целото тело. Оние кои ги претставуваме подолу за многу кусо време ќе ги “стопат“ сантиметрите од вашата половина и ќе ве подготват за летото. Спуштање на колената во страна   Седнете на под, п...
Боди-фит

Галерија