Таг: стареење

Таг: стареење

Менување на вагината со стареењето

  Околку немате навика да си ги прегледувате своите интимни делови, тогаш можеби не сте свесни за фактот дека вагината се менува како што старееме, исто како и остатокот од нашето тело. Секако, секоја жена - и секоја вагина - се различни, но еве што може да очекувате...
ЗдравјеРазно
Ако не се придржуваме до одредени правила, можемо да си го загрозиме здравјето и да го поттикнеме стареењето. Исто така, постојат вежби кои можат да го забават процесот на стареење. Тоа главно се вежби кои бараат чести и брзи промени на интенитетот на тренингот, попознати ка...
Боди-фит

Диета против стареење

Доколку сакате да го забавите процесот на стареење и да го продолжите животнот век, тогаш оваа диета е за вас. Во основа, оваа диета е список а производи чие консумирање помага да се забави стареењето. Суштината е да се намали вносот на калории за 30% од стандардниот внос и ...
Исхрана
  Посебно добра активност, која најмногу делува на одложување на стареењето, и на менталното и на физичкото, е танцот. Според објаснувањето на докторката Кетрин Рехфилд, физичката активност има ефект да го забавува и спречува опаѓањето на менталните и на физичките сп...
ЗдравјеРазно

Исхраната мора да се менува со годините

  Исхраната треба да се менува со годините. Она за што треба да водите сметка е секогаш на организмот да му обезбедувате добар и доволен енергетски баланс за да бидете здрави и силни.   Пубертет   Калциумот е од голема важност за коските на адолесце...
Исхрана

9 намирници со кои предвреме ќе остарите

  Се што јадете и пиете делува на кожата - во позитивна или во негативна смисла. Исхраната подеднакво е важна за нега на кожата како и разните anti-age креми и тоници. Брчките, сувоста, недостигот на еластичност и дамките се природа последица од стареењето, а негувањ...
Исхрана
Со годините доаѓа мудроста, искуството, зрелоста, самодовербата и прифаќањето на себеси, но стареењето има и некои последици кои не се секогаш добробит. Зглобовите потешко се движат, се јавуваат бели влакна, брчки, но и промени на други делови од телото, посебно и на пенисот...
Здравје

Кој седи долго, брзо старее

Едно најново истражување открива дека седењето по 10 или повеќе часови, без редовно вежбање, може да влијае на тоа клетките да почнат предвремено да остарат. Студијата од Универзитетот во Сан Диего, во Калифорнија, вршила истражувања над 1.500 жени, кои имале помеѓу 64 и 95 ...
Здравје
Заводливото деколте е украс на секоја жена. Потрудете се такво и да остане. Искористете ги советите на кој начин вашите гради да останат што подолго во форма или како да го измамите времето. Секој месец издвојувате големи суми пари за креми против брчки, за негување на дело...
ЗдравјеРазно

Зошто навистина старееме?

Многу древни записи упатуваат на заклучокот дека старееме се побрзо, односно дека во минатото луѓето живееле многу подолго и дека биле со поголем раст. Нашето тело е составено од милијарда клетки. Науката докажала дека и најмалата клетка во нашето тело, вклучувајќи ги и клет...
ЗдравјеРазно

Галерија