Таг: смути

Таг: смути

  Смути од блитва и ананас   Состојки: круг ананас, поголем лист од блитва,1 јаболко, 1 лажичка чиа семе, 1 лажичка агава сируп, 1/2 чаша вода.   Бобинки 'шприцер'   Состојки: 2 грста смрзнато шумско овошје, 6 - 8 јагоди, 2 лажички лимонов со...
Исхрана
  Појадокот е најважниот оброк, а смутито е одличен извор на енергија и хранливи материи, што го прави поздрав избор од печивата од бело брашно или масните манирници. Освен што е вкусен, здрав напиток, тој го јакне имунитетот, буди и дава доволно енергија за вршење н...
ЗдравјеИсхрана

Алкализирачки напитоци

Поради тоа што во текот на ноќта правиме пауза во варењето, отпадните материи од претходниот ден влегуваат во системот за елиминација. Така, наутро организмот е многу кисел, па се препорачува од таа причина да се консумираат алкализирачки напитоци. Дури и мала количина на ал...
Исхрана
Доаѓа потопло време и природна желба за полесни и освежувачки оброци. Овие весели комбинации може целосно да ги задоволат ваквите потреби.   Овесно смути од банана Бананата е одличен извор на калциум. Калциумот е важен за правилно функционирање на срцето, а зае...
Исхрана
Доколку правите смути веќе некое време, големи се шансите се дека една од состојките кои сте ги употребилке да биде и - бананата. Поради своите хранливи состојки, бананата е одличен избор за смути : просечната банана (околу 100 g) има 89 kcal / 372 kJ. Бананите содржат 74...
ЗдравјеИсхрана
Се работи за рецепт кој Питер Карвел го добил од славен британски хомеопат. Не е ни чудо што за толку кусо време го имаат погледнато два милиони луѓе. Имено, дури и да не сте љубител на зеленчук, мора да знаете дека природните сокови се одличен начин за да внесете хранливи м...
ВидеоИсхрана
  Овие сокови од овошје и зеленчук се одличен избор кога ќе посакате да се наполните со енергија и да го исчистите организмот од токсини. Природните витамини и минерали не можат да се заменат со ништо така што за многу кратко време ќе осетите прилив на енергија и ќе ...
Исхрана

Смути за после тренинг

Вашата физичка активност не е потполна ако не изедете нешто после тоа. Шејковите (анг. smoothies) се лесни за подготвување и добри да се испијат после тренингот, лесно се сварливи и се наједноставниот начин за да ги внесете потребните протеини за градење на мускулите, јаглен...
Боди-фитИсхрана

7 смути рецепти за полесна бременост

Смути против утрински мачнини       1 банана половина шолја јогурт 1 лажица мед 1 шолја млеко неколку коцки мраз малку ѓумбир во прав или свежо изрендан Тајната состојка на овој шејк е токму ѓумбирот, бидејќи тој помаг...
Исхрана

Портокалов смути

Портокалот е исто така одличен извор на витамин Ц. Во комбинација со бананата ќе добиете густ вкусен пијалак за будење во раните утрински часови или како ужина за долгиот ден на работа. Состојки (3 dl): 30 g whey протеин од ванила 150 g портокал (1 среден портокал) 50 ...
Исхрана

Галерија