Таг: смокви

Таг: смокви

Смоква – кралица на овошјето

Смоквата е кралица на овошјето и е вистинска супер храна за имунолошкиот систем. Тоа е намирница која можеме во различни облици да ја консумираме во различни облици. Во свежа состојба е исклучително вкусна, а во сува - содржи уште повеќе витамини и корисни состојки.  ...
Исхрана

Чиа пудинг со смокви и лешници

Можеби името ви звучи како остварување на сонот за еден сладокусец, но всушност се работи за многу мудро искомбиниран еликсир за здравје - боровинките имаат висок процент на антиоксиданси, чиа семето, покрај антиоксиданси, има и влакна, омега - 3 масни киселини и протеини, а...
Исхрана