Таг: рецепти

Таг: рецепти

  Смути од блитва и ананас   Состојки: круг ананас, поголем лист од блитва,1 јаболко, 1 лажичка чиа семе, 1 лажичка агава сируп, 1/2 чаша вода.   Бобинки 'шприцер'   Состојки: 2 грста смрзнато шумско овошје, 6 - 8 јагоди, 2 лажички лимонов со...
Исхрана

Коко мача бомбици

Состојки:   За бомбиците:   200 гр. сецкан кокос 1 лажичка зелен мача чај во прав прстофат хималајска сол 1 лажичка екстракт од ванила 2 лажици мед или агава сируп 1 лажица кокосово брашно 2 лажици крупно мелени препечени лешници 3 ...
Исхрана

Полнети чоколадни колачи со рогач

  Состојки: 1/2 филџан интегрално брашно 1/2 филџан мелен сиров лешник 1 филџан овесни снегулки (поситни или смелени во блендер) 1 филџан рогач 1/2 кесичка прашок за пециво прстофат ситна нерафинирана морска сол веган чоколаден крем  ...
Исхрана

Ролат со ајвар

  Состојки: 200 мл. кисела вода 8 лажици брашно 2 лажички прашок за пециво 4 лажици ајвар 1/2 лажички сол   Фил:   посен мајонез растителен кашкавал 2-3 кисели краставички   Подготовка:   Соединете ...
Исхрана

Домашна чоколада со рогач

Состојки: 50 гр. какао путер 30 гр. кокосов путер 7 супени лажици органски рогач во прав 2 супени лажици органско какао во прав 1 лажичка цимет 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажичка мед или сируп од агава сушени гоџи бобинки крупно сецкани бадем...
Исхрана

Чоколадни гнезда со кокос

Состојки: 100 гр. кокосово масло 3 лажици сок од агава 2 лажици какао 50 гр. кокосово брашно 50 гр. кокосови снегулки "чипс" 50 гр. бадемови ливчиња 2 чоколади за готвење   Подготовка: Ако е во стврдната состојба, растопете го кокосовото масл...
Исхрана

Посна пита со јаболка

Состојки: 1 пакување готови кори за пита Фил 1: 5 јаболки 1 лимон 200 гр. шеќер 2 ванилин шеќери Фил 2: 200 гр. мелени ореви сафт од првиот фил За прелив: една чаша вода 3 лажици шеќер прстофат цимет 150 гр. расто...
Исхрана

Шампињони полнети со сирење и домати

  Состојки: 10 шампињони 2 домати 1 филџан пармезан 1/2 филџан исецкана моцарела 2 јајца сол црн пипер 2 лажици маслиново масло   Подготовка: Загрејте ја рерната на 180°C. На тава ставете хартија за печење. На шампињоните отстране...
Исхрана

„Ќебапчиња” од лен и чиа семе

Состојки: 1/2 филџани чиа семе 1/3 филџани ленено семе 1 домат 1 лута пиперка сол по желба 1/2 виолетов кромид 1/2 лажичка ким 1/2 лажичка црвен пипер 1/2 лажичка мелен црн пипер Подготовка: Смелете ги на суво семето од лен и чиа семето ...
Исхрана

Лонец со грав и тиквички

Состојки: 1 главица кромид 1 главица лук 2 лажици масло 1,3 л. зеленчукова супа 350 гр. грав 400 гр. тиквички 1 страк праз 2 моркова 200 гр. целер црн пипер 1-2 прстофати мелено пименто 200 гр. димено тофу сирење сол Подготовка: Л...
Исхрана

Галерија