Таг: расположение

Таг: расположение

Емоциите не тераат да јадеме

  Следниот пат кога ќе седнете да јадете, направете си услуга: слушнете го своето тело, за да видите дали сте под стрес или сте опуштени. Дали ви се грчи желудникот? Дали сте нервозни? Дали срцето ви чука силно? Или сте можеби опуштени и присутни? Не грижете се докол...
Исхрана

Храна која го подига расположението

  Пријатели на доброто расположение се намирниците кои го поттикнуваат лачењето на серотонинот. Лукот поттикнува радост, чоколадата и бананите даваат енергија, рибата, како што е на пример лососот, е храна за мозокот која штити од депресија. Секојдневно се среќава...
Исхрана
Вежбањето, сексот и смеењето го поттикнуваат хормонот на среќа - допамин. Допаминот, норадреналинот и серотонинот се невротрансмитери кои го подобруваат расположението. Допаминот е невротрансмитер кој ја контролира реакцијата на мозокот на награда или уживање и е одговоре...
Здравје
  Ни стигна есента, темна, студена и дождлива, а сето тоа неретко влијае на нашето здравје. За да можеме подобро да се носиме со нерасположението и депресијата, треба да се свртиме кон овие растенија.   Алое вера   Позната како "растение на бесмртно...
Разно
Ароматерапијата со етеричните масла на растенијата е една од најпопуларните области на природната медицина, не е штетна, докажано го поправа расположението и ги брка од нас зимската депресија и зимските вируси. Еве како миризливите масла влијаат на нашето расположение и зошт...
ЗдравјеРазно

Силата на боите

Дали сте помислиле понекогаш дека ѕидните тапети со црвена боја, кои можеби се наоѓаат на ѕидовите од вашата спална соба, може да ве натераат со партнерот да водите војна, а не љубов? Денес е познато дека боите, сосема сигурно, можат да влијаат на нас, иако често не сме свес...
Разно