Таг: разно

Таг: разно

Што кога не одиме на време во тоалет?

Ако предолго го ,,стегате,, мочниот меур, воздржувајќи се да одите во тоалет, ризикувате да добиете сериозна инфекција на мочниот меур и посебно појава на крвни згрутчувања.   Директорката на уролошката онкологија при Универзитетот во Јужна Калифорнија, Ен Шакман,...
ЗдравјеРазно

6 причини зошто е важно да се има хоби

Во последно време како постојано сите околу нас да се зафатени и повеќе никој нема време за хоби. Независно од тоа какви се обврски имате, обидете се малку да размислите дали навистина сте толку зафатени како што мислите? Хобито помага за подобро организирање на времето Па...
Разно
Се повеќе жени ја одложуваат бременоста за да се концентрираат на други нешта во животот, како што е кариерата. За жал, тоа истовремено значи и дека делумно ги намалуваат своите шанси било кога да имаат дете, бидејќи голем број жени веќе во своите 30-ти години влегуваат во ,...
ЗдравјеРазно
Веројатно ви се случило некогаш во животот да не можете да се сетите на ништо или нешто потешко да помните. А токму тоа ве наведува да помислите дека паметот и не ви е јака страна. Доколку некогаш сте се запрашале дали постои лек кој може да ве направи поинтелигентни и да ја...
ЗдравјеРазно
Се чини дека носењето брада е повторно ИН, па можеме да забележиме дека сега брада носат и многу познати личности, од фудбалери и глумци, до познати пејачи. Се чини дека овој имиџ го прифаќаат се повеќе мажи. И додека се чини дека жените не обожуваат премногу кога мажот има ...
Здравје
Постојат шест типови на стомаци, а се разликуваат според изгледот и по тоа како настануваат. Ова се сите типови, заедно со нивните карактеристики и начините како најлесно да се ослободите од нив. Вински стомак Ова е стомак кој настанува поради претерано консумирање алкох...
ЗдравјеРазно
    Обем на струкот Мажите со обем на струкот поголем од 94 сантиметри и жените со струк поширок од 82 сантиметри имаат 3.6 пати поголем ризик од деменција во повозрасната доба. Решение- Физичка активност и здрава исхрана Должина на нозете Пократките ноз...
ЗдравјеРазно

10 дена за поздраво срце

ПРВ ДЕН: Пијте зелен чај Овој моќен пијалок содржи неколку силни антиоксиданси кои го намалуваат холестеролот, а можат дури и да го намалат и крвниот притисок. Ставете во вода три вреќички зелен чај, покријте ги и оставете ги да отстојат 10 минути. Тргнете ги и оладете го ч...
Разно
И понатаму не е познато за што се е способно нашето тело и како функционираат некои работи, но ова сигурно не сте го знеле за своето тело.   Концентрацијата ни трае пократко отколу на златна рипка Едно истражување спроведено од компанијата Микрософт покажало дека л...
ЗдравјеРазно
Мудроста е нешто што може да се развие, а користа од нејзе е неопислива. Истражувањата покажале дека мудрите луѓе со текот на годините се се позадоволни од својот живот, бидејќи подобро се соочуваат со животните предизвици. Ви ги откриваме тајните на мудрите луѓе со помош на...
Разно

Галерија