Таг: протеинска исхрана

Таг: протеинска исхрана

Иако постојат илјадници намирници кои можете да ги изберете за оброк, некои од нив се богати со висококвалитетни протеини и релативно низок процент на масти. Ако вашата цел е да оформите мускулна маса или губење на тежина со зачувување на мускулите, тогаш вашиот избор мора д...
Боди-фитИсхрана

Леќа: совршен извор на протеини

Во 100 грама леќа се наоѓаат по 9 грама белковини, кои ја јакнат мускулната маса и овозможуваат правилно работење на организмот. Покрај тоа, леќата е богата и со влакна, кои го подобруваат варењето и го намалуваат високото ниво на холестерол. Tаа е богата и со  Б витаминот и...
Исхрана

5 изненадувачки извори на протеини

Дали некогаш сте се заинтересирале колку сирење јаделе во Британија во 1974 година? Ние никогаш. Се додека не ги видовме бројките кои беа објавени од неодамна од страна на Министерството за животна средина, храна и рурални прашања (Defra), преку кои може да се види трансформ...
Боди-фитИсхрана