Таг: протеини

Таг: протеини

Дали сте знаеле дека со одгледување на стока се уништуваат шумите? Дали сте слушнале дека тлото се контаминира за да се зголеми приносот кои се користат за исхрана на животните? Знаете ли дека водата е загадена со измет, додека метанот што го испуштаат хравите придонесува за...
Исхрана

Ултимативен протеински водич

Брзото темпо на живот, за жал, не дозволува доволно време за консумација за 6 избалансирани оброци во текот на денот, кои се потребни доколку сакате да бидете во форма. Протеинските суплементи можат да се користат како "брза храна".  Едноставно се подготвуваат (во случајот н...
Боди-фитСуплементи
  Авторите на едно истражување спроведено во Америка заклучиле дека за оптимална мускулна маса е важно што повеќе протеини да се внесуваат наутро, а таа количина да не се зголемува за време на ручекот и вечерата. Сите оние кои сакаат да добијат оптимална мускулна ...
Боди-фитИсхрана
  Физичката активност е се разбира многу важна, а исто толку е важно и она ќе го земете по завршувањето на тренингот. Еден од најдобрите избори е , верувале или не, чоколадното млеко .   Повеќе не морате да трошите многу пари на скапи суплементи во вежбање...
Боди-фит

Не запоставувајте ги мешунките

  Мешунките добиваат на значење, и тоа не само кај вегетаријанците. Тие се богати со хранливи материи и се со достапни цени. Се вбројуваат во храна со ниска содржина на масти и меѓу важните извори на протеини, влакна, витамини Б и минерали. Покрај видот на мешунките,...
Исхрана

Не е потребно месо за градење на мускули

Фитнес стручњакот и творецот на популарната исхрана од два оброка, тврди дека луѓето внесуваат премногу протеини и дека тој се ограничува на само четири порции месо неделно.   Макс Лоуери, од Лондон, тврди дека добил четири килограми чисти мускули во текот на две ...
Боди-фитИсхрана
Денес, под терминот 'спортска исхрана' се повеќе се споменува и суплементацијата на спортистите, при што најголем фокус се става на суплементацијата со протеини. Институциите кои се занимаваат со спорт и нутриционизам во спортот препорачуваат консумирање протеини за спортови...
Суплементи
  Проучете го патот од чинија до фигура за да им дадете гориво на вашите мускулни влакна   1.Ајде да сумираме...   Откако ќе испразните се што се наоѓа во вашата чинија, ензимите од желудникот и тенкото црево ги разложуваат протеините, со цел да се фо...
Боди-фитИсхрана
Сосема е прифатливо месото да не биде секој ден на вашето мени, посебно ако е сте некој голем љубител на оваа намирница. Всушност, разновидната исхрана богата со овошје, зеленчук, мешунки, житарки и други безмасни намирници е пожелна. Но, ако сте навикнати редовно да јаде...
Здравје

Колку е паметно да се консумира сојата?

Нутриционистите и вегетаријанците долго ја сметаа сојата за здрав извoр на протеини, но преголеми количини од оваа намирница всушност може да има негативно влијание на нашето здравје, сметаат стручњаците. Сојата содржи 40% протеини, 20% масти и 7% јагленохидрати, а оста...
Исхрана

Галерија