Таг: просо

Таг: просо

Крокети од просо

Потребно:     20 дкг. просо (просена каша) 6-7 гр. сол 6 дкг. ситно сецкан кромид 1 голема главица лук 5 листа босилок (може и сув) 1 лажица оригано 1 лажичка мелен црн пипер 1/2 литар масло за пржење 6 дл. вода 5-6 големи лажици...
Исхрана

Прженчиња од просо

Потребни состојки: 1 финџан просо 2 чаши вода 2 прстофат сол 1 црвен кромид 1 дл. маслиново масло   Подготовка: Измијте го просото и ставете го да се вари во студена вода. Кога водата ќе зоврие, додајте ја солта и продолжете да го варите уште 15-20 минути. П...
Исхрана