Таг: природни лекови

Таг: природни лекови

Што се лекува јоргованот?

  Еден од најпрепознатливите пролетни цветови е јоргованот, кој во своите цветчиња, листови и стебленце крие бројни лековити својства, па е многу популарно растение во хомеопатијата. Негова татковина е Балканскиот Полуостров. Како цвет е омилен во христијанството. Се...
ЗдравјеРазно

Непознатите благодети од гороцветот

Од рана пролет до доцен мај ливадите и пасиштата ги краси со својата преубава жолта боја. Тоа е гороцветот, повеќегодишно зелјесто растение (лат. Adonis vernalis). Латинското име го има добиено по убавиот ловец Адонис од грчката митологија, додека vernalis открива дека цвет ...
Здравје

Ефикасноста на чичковото масло

Чичакот е познат по своето ефикасно делување врз здравјето на косата и скалпот, поради што се наоѓа во многу препарати за поттикнување на растот на косата. Освен што го спречува испаѓањето на косата, чичакот ја негува косата по целата должина и го спречува пукањето на врвови...
Здравје

Што се лекува темјанушката?

Темјанушката (лат. Viola) се размножува со делба на возрасните растенија. На дното има жолто-кафеав џумкаст изданок со коренчиња слични на влакненца, од кои излегуваат фиданки кои развиваат нови темјанушки. Листовите се многу долги, заоблени, малку назабени, во основата срце...
ЗдравјеРазно

Чистење на црниот дроб со суво грозје

Постапката на чистење и детоксикација на црниот дроб со помош на суво грозје е една од најефикасните методи за закрепнување на организмот и ослободување од хронични болести и токсини, бидејќи самата затруеност на организмот го вклучува механизмот за самоизлекување, а исто та...
ЗдравјеРазно

Пименто – зачин за се

Дали некогаш во јадењата сте користеле зачин кој се вика пименто? Овој зачин е многу распространет ширум светот, каде е уште познат и како јамајкански црн пипер. Најмногу се користи во јадењата од мексиканската и централноамериканската кујна. Стеблото на пиментото води по...
ЗдравјеИсхрана

Домаши рецепти за отечени нозе

Ова се наједноставните и најевтини домашни рецепти кои можат да помогнат повторно да се почувствува леснотија во нозете. 1. Кујнска сол Ставете половина шолја кујнска сол во сад со топла вода. Потопете ги нозете во оваа течност и држете ги во неа 10-15 минути. Ќе почувст...
ЗдравјеРазно

Како побрзо да ви зараснат лузните?

Акните, мозолките и некои кожни болести можат да остават непријатни лузни поради кои кожата може да изгледа грдо и одбојно. Покрај лузните на останатите делови од телото, лузните на лицето можат да бидат непријатни. Меѓутоа, овие лузни не се неизлечливи. Ова се три едноставн...
Здравје

Дивизма

Дивизмата (лат. Verbascum thapsus) е двогодишно растение со единствен изглед, кое може да порасне и до 2 метри. Стебленцето и е издолжено, а на него има крупни жолти цветови. Кај народот уште е позната под името кралска свеќа, бидејќи по обликот многу потсетува на свеќа. Му ...
ЗдравјеРазно

Јаворовиот сируп како сладок лек

Јаворовиот сируп е потполно природен засладувач. Се добива од посебен вид на јаворово рво (лат. име acer saccharum) кое содржи најголеми количини шеќер. Во текот на зимскиот период стеблото од јаворот се дупчи и од него истекува сок кој потоа се собира во садови. Потоа се ва...
ЗдравјеРазно

Галерија