Таг: појадок

Таг: појадок

  Авторите на едно истражување спроведено во Америка заклучиле дека за оптимална мускулна маса е важно што повеќе протеини да се внесуваат наутро, а таа количина да не се зголемува за време на ручекот и вечерата. Сите оние кои сакаат да добијат оптимална мускулна ...
Боди-фитИсхрана
Брзиот начин на живот доведе до тоа повеќето од нас наутро, без размислување, да свратиме на пјадок во некоја пекарница, или само ,,од нога,, да испиеме по едно кафе, јогурт или свеж сок. За жал, ниту една од овие опции нема полезно дејство врз нашиот организам. Порталот "Br...
Исхрана

Утрински навики кои не дебелеат

  "Најголемата грешка која луѓето ја прават кога сакаат да ослабнат е што го започнуваат денот ,,на лева нога,," вели Сузан Пир Томсон, претседател на Институтот за оддржливо губење на телесната тежина. Во тие први мигови на будење се наоѓа темелот за изборите кои ќе...
ИсхранаРазно

Jадете банани за појадок? Многу грешите

Ако сакате здрави појадоци, овошје и смути, тогаш сигурно јадете и банани со најздравиот оброк во денот. Но, нутриционистите потврдуваат дека сепак, иако мислите дека работите правилно, многу грешите. Се работи за тоа што бананите, кога се јадат сами, не се добар избор, биде...
Исхрана

5 рецепти за здрав појадок

Појадок - "Лесно утро" Јогурт со малку овошје и семенки е идеален појадок за сите, но само треба да се навикнете на   него. Со оваа лесна, освежувачка комбинација нема да имате чувство дека јадете многу, а истовремено  уште  рано наутро ќе се вооружате со разни хранливи ...
Исхрана
Иако појадокот е најважниот оброк, понекогаш наутро ни е тешко да ги отвориме очите и да смислуваме што да подготвиме за појадок. Ако се препознавате во овој опис, немојте да се грижите - идеалниот појадок можеби е запишан во вашиот хороскопски знак. Овен - Димен лосос и...
Исхрана

Кога може да се прескокне појадокот?

Појадокот е најважниот оброк и тоа сите го знаеме. Сите имаме научено дека наутро е добро да се јадат јајца, месо, сирење, јогурт, овошје, а да се одбегнуваат слатки, кои се лепат за нас штом ги изедеме. Но, она што никој не ни го кажал е дека е сосема во ред да го прескокне...
Uncategorized
Ви се чини дека стрелката на вагата застанала во место  и диетата повеќе нема ефект?  Без оглед на тоа дали сте вежбале, дали сте јаделе помалку  или пак можеби сте извеле некои нови трикови во теретана, едноставно не слабеете и тоа ве фрустрира затоа што навистина давате сè...
Исхрана

Топ 10 појадоци за мускулна маса

Во процесот на градење на мускулна маса, појадокот е главен оброк. Тој не смее да се прескокнува и треба да биде ,,царски,,. Тоа значи дека протеините се обврзителни, како и минералите и витамините кои се внесуваат при консумирање на овошјето. Ако сте пуштиле стомак, а немат...
Боди-фитИсхрана
Јадете погрешни намирници за појадок Веројатно сте слушнале дека луѓето кои обрнуваат внимание на тоа што јадат за појадок, имаат потенок струк. Меѓутоа, доколку наутро вашиот здрав појадок се состои од житарки и овошје, можно е многу брзо да се почувствувате гладни, бидејќ...
Исхрана

Галерија