Таг: потење

Таг: потење

  Истражувањето на ,,Harvard School of Public Health" покажало дека милијарди луѓе во светот патат од недостаток на витаминот Д. Ако одбегнувате да ја изложувате кожата на сонце, како и да консумирате одредени видови намирници и суплементи, тогаш можно е да сте дел о...
Здравје
  Влажен ден е, вие трчате,  додека уште една капка пот ви се слева низ челото. Се радувате бидејќи повторно добро се испотивте. Мислите ли дека колку е потопло тоа значи дека ќе согорите повеќе калории? Сепак, вежбањето со потење значи и витка фигура, зар не? Прочит...
Боди-фит
  Дали интензивните вежби или оние кои предизвикуваат прекумерно потење, ќе ви помогнат да согорите повеќе калории и поради тоа побрзо да ја намалите својата тежина?Ова е одлично прашање и знам дека сте си го поставиле барем еднаш.Сте направиле вистински интензивен т...
Боди-фит

Храна која го сопира претераното потење

Претераното потење им задава маки на многумина, а еве како можете да се ослободите од оваа непријатна состојба со помош на храната.   Потењето е природен процес, но претераното потење воглавно прави да се чувствуваме непријатно, посебно на работното место и на јав...
ИсхранаРазно

7 причини за ноќното потење

Ноќното потење не е ни малку безопасно. Инфекции, рак, лекови, анкциозност и хипогликемија се некои од можните причини за ноќното потење, иако тоа во повеќето случаи е само последица од превисоката температура во собата.     Освен топлиот воздух, најчести ...
ЗдравјеРазно
Често ве облива пот, без оглед на тоа кое годишно време е и колку е топло надвор? Можеби е време да го послушате своето тело и да сфатите што сака да ви порача со прекумерното потење.   Под стрес сте   Според миризбата на потта лесно можете да препознаете д...
ЗдравјеРазно

Вистини и лаги за вежбањето

  Дали некои вежби, едноставно, се залудни? Дали треба да се јаде пред или по вежбање? Дали болката во мускулите е показател за ефикасен тренинг? Стручњаците ги разбиваат митовите за вежбањето и одаваат тајни како да се дојде до прекрасно обликувано тело на најдобар на...
Боди-фит
Често ве облева пот, без разлика на тоа кое годишно време е и колку е топло надвор. Можеби е време да го послушате телото и да сфатите што сака да ви порача со прекумерното потење. 1. Под стрес сте По мирисот на потта лесно може да препознае дали сте под стрес. Кога ни е...
ЗдравјеРазно

Намирници кои го намалуваат потењето

Иако во борбата против непријатните мириси најчесто бараме помош во козметичките третмани, подобар ефект може да се постигне ако ги смените животните навики. Една од нив е и исхраната. Еве кои намирници најдобро помагаат во намалување на потењето. Одбегнувајте кафе, цигари ...
ЗдравјеИсхрана
Нормално и здраво е да се потиме кога ќе порасне температурата, но круговите од пот под пазувите, залепената облека и влажните дланки можат да бидат исклучително непријатни. Медицинската состојба позната како хиперхидроза ја имаат оние луѓе кои се потат за три - четири пати ...
ЗдравјеРазно

Галерија