Таг: ориз

Таг: ориз

Рижото од три видови житарки

Состојки: 400 гр. микс од житарки 1 главица кромид 4 црвени пиперки сол црн пипер чадено тофу сирење 1 јајце брашно сок од домати 1 лажичка семиња: чиа, лен, сончоглед и сусам 100 гр. мелен корнфлекс маслиново масло бело вино зел...
Исхрана

Пудинг од ориз и кокос

Состојки: 200 гр. бел ориз 150 гр. кокосово брашно 2 лажици кокосов шеќер 3 дл. млеко (кокосово или бадемово) 1 кесичка ванилин шеќер 1 лажичка цимет 1 лажица кокосов путер   Подготовка: Во вог тава ставете го кокосовото масло и на него пропр...
Исхрана

Виолетово рижото

Состојки За рижотото: 300 гр. виолетова зелка прстофат сол 3 лажици маслиново масло 1 кромид 300 гр. ориз за рижото малку бело вино 2 литри зеленчукова бистра супа   За зелката: 100 гр. виолетова зелка 1 лажица маслиново масло пр...
Исхрана

Ориз со азуки грав

Оризот зготвен со азуки грав е познат под името "црвен ориз" Состојки: ¾ филџани азуки грав 2 филџани вода 3 филџани интегрален ориз  морска сол по желба Подготовка: Измијте го азуки гравот и варете го во околу 2 филџани вода 10 до 15 минута. Течноста мора...
Исхрана

Ќофтиња од ориз

Состојки: 1 филџан сварен ориз суви зачини по вкус мелен црн пипер 1 врзоп магдонос 3 лажици смелен печен интегрален сусам Подготовка: Во изладениот сварен ориз додадете ги зачините, црниот пипер, сусамот и ситно исецканиот магдонос. Масата добро се меси и се оста...
Исхрана