Таг: овошје

Таг: овошје

Дуњата – лек на есента

  Дуњата е витаминска бомба на есента, која од дамнина е позната во народната медицина, а која се користи пред се како средство за ублажување кашлица и за смирување на желудочни тегоби.   Од ова овошје, кое по потекло е од југозападна Азија, лековити се де...
Здравје

Бананата како лек

Бананата е тропско (јужно овошје), но достапно е за исхрана во целиот свет, во речиси секое доба. За хранливите и лековити својства на бананата воглавно многу се знае, во еве уште неколку корисни податоци за неа. Бананите се високи, воглавно едногодишни, растенија. Интере...
ЗдравјеИсхрана
  Додека уживате во мангото, најверојатно дури и не размислувате колку ова тропско овошје може да биде здраво за нас. Она што најмногу нè привлекува најмногу кај мангото е, се разбира, вкусот. Тоа е исклучително сочно, пријатно слатко овошје чиј вкус и текстура можат...
Исхрана

Смоква – кралица на овошјето

Смоквата е кралица на овошјето и е вистинска супер храна за имунолошкиот систем. Тоа е намирница која можеме во различни облици да ја консумираме во различни облици. Во свежа состојба е исклучително вкусна, а во сува - содржи уште повеќе витамини и корисни состојки.  ...
Исхрана
Етеричното масло на мандарината е веќе добро познато, нпо многу малку од производителите прават разлика помеѓу маслото од црвената и маслото од зелената мандарина. И двете масла се добиваат со студено пресување на плодот на мандарината, додека маслото од зелената мандарина с...
Uncategorized
Крушата е кралицата на месец септември. Зрее до крајот на август и ни ги дава своите благодети во есен. Освен што е вкусна, таа исто така е и многу полезна. Хомер во ,,Одисеја,, ја нарекува ,,дар од боговите,,.   Ја сметале за овошје кое ги прави луѓето убави, за ...
Исхрана
Ананасот апсолутно е еден од најомилените овошја. Нема соменние дека освежува и дека е многу вкусен. Но, тој со себе носи и многу благодети за здравјето. Ова се трите најважни. 1. Преполн е со витамин Ц Една шолја ананас ја задоволува повеќе од 100% препорачаната дневна до...
Исхрана
Специјалистите за дијабетес предупредуваат дека еден портокал може да содржи 45 калории, но дека една чаша сок од портокали од два децилитри содржи 110 калории, а фрапе од кељ, банани и портокали има повеќе од 600 калории. Честопати среќаваме пациенти кои веруваат дека це...
ЗдравјеИсхрана

Зошто е важно да се јадат јагоди?

Покрај тоа што имаат одличен вкус, јагодите се исклучитено здрави и можат да спречат развој на многу болести. Во 100 грама јагоди има само 32 калории, па тие се одлични за сите оние кои сакаат да ослабнат. Осум јагоди со просечна големина содржат повеќе витамин Ц од еден пор...
ЗдравјеРазно

Здравствени предности на грејпфрутот

Грејпфрутот е здраво тропско овошје со горчлив вкус кое има низа предности за човековото здравје - полн е со витамин Ц, помага во борбата против настинките и кај срцевите боелсти, го забрзува метаболизмот... Меѓутоа, тој крие и неколку опасности. Грејпфрутот содржи антиоксид...
Исхрана

Галерија