Таг: нега на коса

Таг: нега на коса

8 начини да се оживее сувата коса

  Поради сувата коса, дури и најдобрите фризури можат да изгледаат лошо. Меѓутоа, за да и ја вратите на оваа коса хидратацијата, сјајот и за да имате одлична фризура, би било мудро да се придржувате до следниве совети.   Помалку е повеќе   Косата че...
Здравје
  Овошјето, растенијата и семињата се природни извори на есенцијални масти кои содржат минерали, витамини и други витални супстанции потребни за човековото тело. Едно од нив е и авокадото, за чија ефикасност се пишува уште во списите на древните цивилизации. Неговата...
ЗдравјеРазно

Што и треба на косата во лето?

  Во лето косата е изложена на сонце, сол и хлор. Еве што треба да се направи за да остане здрава, негувана и убава.   Потребен е чешел со широки запци   Во лето косата често е мокра - честопати доаѓате во искушение да ја исчешлате додека е мокра. С...
Разно
Користењето препарати кои не и одговараат на косата и кои само и ја отстрануваат влагата, третирањето на косата со разни лакови или пегли за коса, се само некои од начините на кои и вашата коса може да се оштети и да биде неубава и сува   Лошата грижа за косата е ...
ЗдравјеРазно

Kако да го излекувате перутот ?

Перутот е невоспалителна варијанта на себороичен дерматитис. Еден е од честите проблеми со кој голем дел од популацијата се среќава барем еднаш во животот, а како хроничен облик е присутен кај 2% до 5% од луѓето. Може да се појави во секое доба од животот и е почест кај мажи...
ЗдравјеРазно
Шампоните, регенераторите, стајлинг геловите, па дури и едноставниот чин на чешлање и сушење на косата, можат да влијаат на нејзиниот оштетен и безживотен изглед. Но, веќе сигурно имате слушнато за полезноста од природните масла за коса. Враќањето кон природата и користењето...
Здравје
На што прво помислувате кога ќе го слушнете поимот ,,арганово масло,,? Сјајна, мека коса? Точно, но ова фантастично масло има и поинаква примена. Можеби сте збунети од сите тие масла, бидејќи не знаете кое да го користите, но она што е добро да се знае е тоа дека со арганово...
ЗдравјеРазно

Најдобри совети за здрава коса

Препаратите можат само краткотрајно да го решат проблемот, но ако не ја откриеме причината, проблемот постојано ќе се враќа. Дури и покрај мноштвото производи за нега на косата кои ни се нудат секојдневно на пазарот, некои нешта не можат да се променат ако не навлеземе длабо...
Здравје

Дали шампонот ве труе?

Американската Агенција за храна и лекови објавила извештај за производите за нега на телото, која сугерира дека почесто треба да се читаат декларациите на козметичките пакувања. Стив Сју, дерматолог на Медицинскиот центар МекГа, на врв на листаа на озлогласени препарати ги и...
ЗдравјеРазно

До здрава коса со само три масла

Шампони, регенератори, гелови, па дури едноставниот чин на чешлање исушење на косата можат да влијаат на нејзиниот безживотен и оштетен изглед. Но, веќе сигурно имате слушнато за бенефитите на природните масла за нега на косата. Враќањето кон природата и користењето на овие ...
Здравје

Галерија