Таг: нега на кожа

Таг: нега на кожа

Не се сите стрии исти

Стриите обично настануваат како последица од бременост или таложење на килограмите, а најчесто се јавуваат на бутовите, стомакот, градите, задникот и рацете. Промената на телесната тежина, бодибилдингот, последици од хормонско нерамнотежа... сето тоа создава процепи на дерма...
Здравје

И порите пречат како брчките

  Проширените пори не се медицински проблем, но често можат да бидат непривлечни. За среќа, постојат докажани стратегии за намалување или нивно прекривање.   Порите се всушност места на кои каналите на лојните жлезди излегуваат на површината. При засилена ...
Здравје

Нега на кожата околу очите

  Постои изрека која вели дека очите се огледало на душата и навистина првото нешто кое го забележуваме кај луѓето се токму нејзините или неговите очи. Тие можат да ни откријат многу, вклучувајќи ја и староста на личноста. Трагите на стареење се највидливи токму на н...
ЗдравјеРазно

Маска од морков за совршена коса и кожа

  Зеленчукот е секогаш добар за нега на кожата и косата, одвнатре и однадвор. Меѓу нив предничат морковите. Со многу едноставни маски можете да се ослободите од акните, да ја подобрите кожата и да и го вратите здравиот изглед на косата.   Морковот е полн с...
Здравје
  Маската и пилингот од мелено кафе многу брзо ќе ја освежи и затегне зрелата и уморна кожа и ќе и ја поттикне циркулацијата. А многу лесно се подготвува. Кафето изобилува со антиоксиданси, а кофеинот поттикнува брзо лачење на токсините и течностите од телото, поради...
Здравје

Ајурведа убавина

  Прастарото учење за животот - ајурведа, не ја прескокнува ниту убавината. Тoa не учи, за разлика од нашето сфаќање за неа, дека убавината не е никаков подарок, туку наш избор. Од тука, нејзината суштина не е во наметнатите естетски канони, туку во грижливо негувана...
Здравје
Темните кругови околу очите знаат да бидат навистина напорен сопатник во секојдневниот живот. Причината за нивната појава може да биде генетска, но може да биде и последица од замор, болест, депрЕсја или неправилна исхрана. Подочниците кај анемичните луѓе се темни, кај бубре...
ЗдравјеРазно

5 најдобри маски за лице од квасец

Маската од квасец е во состојба да ја трансформира кожата на лицето на чудесен начин. Можеме заслужено да ја наречеме подмладувачка, а се благодарение на високата содржина на витамините Ц, Б и ПП во квасецот.   Овие витамини, во комбинација со останатите супстанци...
ЗдравјеРазно

Најдобри природни маски од квасец

Маската од квасец може да ја трансформира кожата на лицето на чудесен начин. Со сигурност можеме да ја наречеме подмладувачка, а сето тоа благодарение на високата содржина на витамините Ц, Б и ПП во него. Овие витамини, во комбинација со други супстанции (аминокиселини, ензи...
ЗдравјеРазно

Акните го откриваат здравјето

За сите оние кои мака мачат со мозолките и акните, доволно е да се погледне мапата на лицето, која укажува на одредени здравствени проблеми за кои не сме се сомневале дека ги имаме. Со помош на оваа мапа и со гледање на вашето лице дерматолозите можат да воспостават дијагноз...
Здравје

Галерија