Таг: нега

Таг: нега

Во морската сол, покрај натриум хлорид, се наоѓаат уште осумдесеттина различни елементи во траги, како калиум, магнезиум и манган, па затоа таа е вистинско чудо за здравјето, кожата и косата.     Морската сол е алкализатор кој помага во балансирањето на ...
ЗдравјеРазно
Сигурно до сега имате слушнато дека многубројни токсини од најразлични извори се причина за нарушување на здравјето. И, најверојатно веќе имате слушнато многубројни совети за детоксификација и отстранување на штетни материи од телото. Еден од можеби најчудните, но и сосема п...
Здравје

Природни маски за сува кожа на лицето

  Голем број жени имаат сува и дехидрирана кожа. Таквата кожа е многу тенка, без природна влага и подложна на формирање брчки. За нејзиното закрепнувањее не се неопходни скапи креми или козметички третмани. Проблемот може да се реши и со намирниците кои по правило мо...
Здравје

5 хранливи маски од авокадо

Веројатно веќе сте запознаени со предностите кои ги нуди вкусното авокадо. Масните киселини во авокадото се фантастични, и помагаат на кожата да остане хидрирана и без иритации. Тој е одличен за чувствителната кожа и за смирување иритации кои знаат да се враќаат. Бенефитите ...
Здравје

За што се е добар вазелинот?

Вазелинот е еден од оние производи кои се потценуваат многу често, иако овој евтин и едноставен гел може да направи многу за нас. Тој е основа на многу скапи креми, но може да се искористи и за уште многу други практични нешта. 1. Долготраен мирис на парфемот Пред да го ст...
Здравје

Месечината во служба на убавината

Не е многу познато дека токму месечината влијае на тоа дали ќе бидеме задоволни со новата боја на коса или дали маската за подмладување ќе ги даде посакуваните резултати. За жал, совремниот човек, кој се помалку живее во хармонија со природата, заборавил на дамнешното знаење...
ЗдравјеРазно
Мандарините се појавиле четири века по портокалите, кои се прошириле ширум светот во 16 век од Кина. Од тогаш се одгледуваат на југот од Европа, северна Африка и во Америка. Тие не само што помагаат во борбата со лошиот холестерол и што го штитат срцето, туку и даваат чувств...
ЗдравјеИсхрана
Иако содата бикарбона воглавно се користи за чистење на шпорети или за отстранување непријатни мириси во кујната, честопати забораваме дека нејзината намена е многу поширока и дека можеме да ја употребиме за сопствена нега. Во продолжение ви претставуваме начините на кои мож...
Разно
Од страв да не останат само со студена вода, луѓето ширум светот се натпреваруваат во трката да не бидат последни за туширање, но, како што се покажа, тоа и не е толку лоша работа за нашиот организам. Имено, туширањето со студена вода носи бројни бенефити за нашиот организам...
ЗдравјеРазно
Придобивките од сода бикарбона на сите ни се познати . Секако, досега сте биле во можност да чуете многу за тоа на кој начин најлесно да го исчистите вашиот дом со сода бикарбона, но ви прикажуваме и неколку совети за тоа како да ја искористите и за лична нега и одржување на...
ЗдравјеРазно

Галерија