Таг: метаболизам

Таг: метаболизам

  Дури и доколку имате брз метаболизам, ќе треба да јадете повеќе за да добиете на тежина. Добрата диета, заедно со тренингот за сила ќе ве трансформира од слаби до мускулести. Прочитајте како.   1 . Јадете повеќе - Слабите луѓе тврдат дека можат да изедат...
Боди-фит
    Вишокот на телесна тежина и дебелината се глобални проблеми на денешните модерни луѓе. Не само што согорувањето на мастите е тешка задача сама по себе, но и забавениот метаболизам и стареењето го прават процесот на согорување на мастите уште потежок. Кога...
Боди-фит

Tајни како да го забрзате метаболизмот

Не сте задоволни со својот природен метаболизам? Ова се неколкуте стратегии кои ќе ви помогнат во еден ден да согорите повеќе калории од тоа колку вообичаено  трошите.   Дали може да се забрза метаболизмот?   Терминот базален метаболизам се однесува на коли...
Здравје
Ако копнеете по слатки или по солени грицки, тоа е можеби поради вашиот единствен тип на метаболизам, кој влијае на вашите прехранбени желби. Доктор Мехмет Оз препорачува исхрана според трите типови на метаболизам. Кога ќе почнете да се храните според својот тип на метаболиз...
ЗдравјеИсхрана
  Најосновниот закон кој што диктира дали ќе изгубите тежина или ќе ја зголемите е првиот закон на термодинамиката.Тој вели:Енергијата не може да се создаде или уништи,туку само се трансформира од еден вид во друг.Термодинамиката е многу сложена наука но,со неа доста...
Боди-фитИсхрана

Како мускулите да ги одржите млади?

Според научниците од Тајван, чии резултати беа објавени во американскиот весник American Journal of Phisiologi - Endocrinologi and Metabolism  , постојат чекори кои може да се спроведат за да вашите мускули ги одржите млади. Намалувањето на внесот на калории е од суштинско з...
Боди-фитЗдравје
Како старееме, нашиот метаболизам почнува да се забавува, поради што слабеењето и согорувањето на внесените калории станува се потешко. Меѓутоа, постојат начини со кои може да го забрзаме и да го подготвиме за согорување на масните наслаги, без разлика на годините. Ви претст...
ЗдравјеРазно

Маст од која се слабее

Јадете масно, а слабеете - звучи неверојатно, зарем не? Иако кокосовото масло навистина има помалку калории од сите други масти, тоа не е главната причина зошто тоа ни помага да ја регулираме телесната тежина. Поважно е тоа што кокосовото масло го заситува гладот многу подоб...
Исхрана

5 најголеми митови за метаболизмот

Ако со тек на време вашето тело повеќе не може да оддржи чекор како што можел некогаш, тогаш можно е на метаболизмот да му е потребно будење. Но, ако мислите дека знаете се за природната ,,печка,, на вашиот организам, грешите. Ова се некои од најголемите пет митови за метаб...
ЗдравјеРазно

Храна која го забавува метаболизмот

Намирниците кои се често главна состојка на нашите омилени јадења можат да го забават метаболизмот и да доведат до вишок на килограми. За телото да ви биде здраво, потрудете уште денес да ги исфрлите овие намирници од менито. Здравје можат да не чинат не само калориите ко...
ЗдравјеИсхрана

Галерија