Таг: матка

Таг: матка

9 факти за грлото на матката

Колку навистина знаете за грлото на матката? Многу жени не знаат што е тоа, а не знаат поради тоа што не можат да го видат. Значи, следниве девет факти претставуваат основни факти кои секоја жена треба да ги знае. Сместено е помеѓу матката и вагината. Грлото на матката, к...
ЗдравјеРазно

Што ако пап тестот укаже на рак?

Од сите страни слушате дека секоја жена мора да појде еднаш годишно на гинеколошки преглед, но никако не го правите тоа. Еве зошто уште денес мора да го закажете тој преглед кај својот гинеколог. Повеќето ракови на грлото на матката ги предизвикува хумани папилома вирусот (...
Здравје