Таг: масажа

Таг: масажа

Масажите, топлите купки и нестероидните антиреуматици помагаат да исчезне силната болка која се јавува во мускулите после вежбањето. Воспалението на мускулите е неизбежно кога одненадеж ќе решите да бидете физички активни, а потоа во тоа и ќе претерате. Болката во мускулите...
Боди-фитРазно
  Масажата е еден од најстарите облици на комуникација. Таа е ефикасна помош при опуштање, помага за ублажување на стресот, ја намалува напнатоста и болките во мускулите, ја олеснува главоболката, помага при проблеми со спиењето, но е и истовремено и еден од најефика...
ЗдравјеРазно
Aко мислите дека стапалата се помалку важен дел од телото, се лажете. Нозете се најскапоцени и тие претрпуваат многу физички активности. Тие можат да ви помогнат и да ги спречите болките во грбот, колковите и колената.   Одење на прсти   Секој може да ја на...
ЗдравјеРазно
Ако некогаш сте биле во теретана и сте вежбале со некој кој особено многу се разбира во фитнесот, тогаш сигурно имате слушнато дека најдобариот лек за воспалени мускули е уште еден обработен тренинг. Во продолжение погледнете некои тајни кои дополнително ќе ви помогнат. Ако ...
Боди-фит

Знаете ли што е холистичка масажа?

Холистичката масажа преставува древен, индивидуален третман кој е специјално креиран за секој клиент. Таа е посебно фокусирана на емоционалната и духовната благосостојба, а подеднакво влијае на слободување на токсините од телото и на смирување на болките во грбот.   ...
ЗдравјеРазно
Масажата е една од најстарите уметности на лекување. Древните Индуси, Персијците и Египќаните ја користеле масажата за лекување на многу болести.   Денес, масажата се користи во програмите за физичка рехабилитација и за третирање на хронични состојби како болки во...
ЗдравјеРазно

Каква масажа ви одговара?

Масажата не спаѓа во доменот на луксузот, туку е многу неопходна, бидејќи е еден од начините за елиминирање на последиците од стресниот начин на живот. За ефикасноста на масажите знаеле уште старите цивилизации. Допирот со рацете, ставањето на дланките на професионалниот ма...
Здравје

Акупресурa: стисок кој лекува

Според легендата, акупресурата е родена пред 5000 години, кога еден кинески генерал страдал од силна болка, која се движела од долниот дел на грбот до бутовите, која настанала како последица од една битка, кога бил погоден со стрела во Ахиловата тетива. Болката исчезнала, а ...
ЗдравјеРазно
Јин Шин џуицу е древна јапонска вештина, уметност, филозофија и моќна алтернативна медицина која се темели на раката, односно на прстите од раката. Научете ја оваа вежба и ослободете се од тегобите Како се применува оваа вежба? За време на вежбата обидете се да се...
ЗдравјеРазно
  Dromaius novaehollandiae,попознат како Ему,птица која природно не може да лета и потекнува од Австралија.Ему припаѓа на редот птици попознат како  тркачи.Други птици од тој вид се ној(Јужна Африка),cassowary(Австралија) и киви(Нов Зеланд).Иако одгледувањето на Ему ...
ЗдравјеНови статии

Галерија