Таг: магнезиум

Таг: магнезиум

Од сите анаболни хормони во телото, тестостеронот без сомнение е еден од најсилните. Затоа и не е изненадување дека овој хормон е поврзан со широк спектар на телесни функции, како што се зголемување на мускулната маса, меморијата, либидото и концентрацијата.   Тоа...
Боди-фитСуплементи

Дали ви недостасува магнезиум?

Магнезиумот помага за подобро да спиете, да го намалите ризикот од егземи, инфаркт и срцев удар, а неговиот недостаток може да биде кобен за организмот. Неговиот недостаток се покажува во вид на замор, грчење на мускулите, анкциозост, несоница и депресија. Намирници кои се б...
ЗдравјеИсхрана
Отечените стапала го отежнуваат одењето, што може да доведе до бројни здравствени повреди. Понекогаш стапалата можат да отечат од непознати причини, но воглавно за тоа постојат здравствени предуслови.   Едем   Едем е задржување на вишокот течности во ткивот...
ЗдравјеРазно

Не ги игнорирајте грчевите во нозете

  Недостигот на течности е главната причина за појава на грчеви во мускулите. Продорна и интензивна болка најчесто настанува во нозете, иако може да се појави и во други делови од телото. Оваа состојба трае од неколку секунди до неколку минути. Ноќната спазма на муск...
ЗдравјеРазно

Опасноста од недостиг на магнезиум

Името на магнезиумот потекнува од грчкиот збор манганесе, кој значи магија. А, според Државниот Универзитете од Орегон, во целост си го има заслужено своето име. Магнезиумот е минерал со антиоксидативно својства, а на организмот му е потребен за развој и оддржување на коскит...
ЗдравјеИсхрана

Магнезиумот влијае на шеќерот во крвта!

Една од многуте улоги кои ги има магнезиумот во организмот е и контролата на нивото на гликоза во крвта, со цел да се спречи резистенцијата на инсулин која доведува до развој на дијабетес тип 2. Резистенцијата на инсулин води до тоа нивоата на шеќер во крвта да станат превис...
Здравје

Магнезиум – зошто ни е потребен?

  Магнезиумот е многу важен за здравјето на целото тело поради тоа што учествува во повеќе од 300 биохемиски реакции во организмот. Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во телото. Околу 50% од вкупното ниво на магнезиум се наоѓа во коските, а остатокот е во кл...
ЗдравјеСуплементи
Магнезиумот е важен за здравјето на забите, коските, срцето, бубрезите и мускулите, а исто така помага и за регулирање на другите нутритиенти, како што се бакарот, цинкот и витаминот Д. Многу луѓе не внесуваат доволно магнезиум, посебно затоа што тој не се содржи во многу на...
Исхрана