Таг: лето

Таг: лето

За време на топлите денови навистина е тешко да се најде начин за да се разладите.Во нормални услови телото се разладува со потење , но доколку високите температури дополнително се зачинети и со влага тогаш потењето не е доволно.Во такви услови помагаат различни трикови како...
Разно
Изгорениците од сонце не се само моментална опасност која ќе ви уништи некој ден плус од годишниот одмор, бидејќи претераното изложување на УВ-зрачењето може да доведе до најлошото - карцином на кожата. Оштетувањата на кожата предизвикани од УВА и УВБ ултравиолетовите сончев...
Здравје
Поголем дел од овие намирници ќе ви помогнат при заштита на кожата од штетното делување на сонцето, бидејќи содржат материи со помош на кои и самите се заштитуваат од сонцето. Еве кои се се: Кајсии Кајсиите содржат малку заситени масти, холестерол и соли. Добар извор се на...
Исхрана
Постојат низа добри причини за употреба на летната прехрана. А, подобра можност за консумирање на овие намирници нема од летото. Воедно, тие ќе направат и да се чувствувате подобро. Дури и ако мислите дека одредена намирница не е воопшто вкусна и не знаете што би можеле да н...
Исхрана

10 вкусни и лесни идеи за појадок

  Доколку е потребно појадокот подгответе го уште од вечерта,и не го напуштајте вашиот дом без да изедете илибарем понесете нешто здраво и вкусно. Во утринските часови,брзо се подготвувате за работа и заборавате да го понесете со себе вашиот појадок.Можеби набрзин...
Исхрана
Летото е на прагот, а наскоро не очекуваат уште повисоки температури. За организмот полесно да ја поднесе топлината, не би требало да го оптеретувате стомакот со зачинета и масна храна. Бремените жени во претстојниот период би требало да внесуваат многу овошје и зеленчук,...
Исхрана