Таг: леб

Таг: леб

  Лебот може да ги обезбеди нутритиентите како што се витаминот Б и железото. Меѓутоа, ако се јаде во големи количини, се внесуваат многу калории и веројатно ќе се добие некој килограм плус. Главните промени кои се случуваат кога ќе престанеме да јадеме леб е исфрлањ...
Исхрана
Лебот за многумина е омилена намирница, без која не можат да го замислат денот. Но, исто така, оваа јагленохидратнта бомба доаѓа во многу различни облици, од кои некои се шттени за нашето тело и линија. Дознајте што ќе се случи со вашето тело ако од исхраната во целост го ис...
Исхрана
За разлика од расипаната храна, таа не смрди, туку стои на врвот, одбивајќи не да го јадеме она кое освен мувлата на него се чини како совршено добар леб. Но, што би се случило ако го изедеме таквиот леб? Стручњаците велаѕ дека не постои едноставен одговор, туку дека ризико...
ЗдравјеИсхрана
Било да станува збор за сендвичи, печива или леб кој го јадеме секојдневно, постојат се повеќе докази дека лебот е, всушност, штетна намирница. Еве четири причини зошто не треба да се јаде: 1. Речиси нема нутритиенти За разлика од другите намирници, лебот, посебно оној бел...
Исхрана
Телото минува низ четири процеси кои за вас се и повеќе од исцрпувачки, само поради тоа што сте решиле да не јадете леб.   Иако не треба да се внесува многу леб, посебно не белиот, сепак човечкиот организам не може да функционира добро без јагленхидрати. Еве што ќе се...
ЗдравјеИсхрана

Леб од банани

Состојки: 3 банани 1/2 филџан бадемово брашно 1/2 филџан зобено брашно 1 лажичка сода бикарбона 1/2 лажичка прашок за пециво 1 лажичка цимет Подготовка: Загрејте ја рерната на 180°C. Бананите измиксајте ги во блендер. Додајте им ги останатите сост...
Исхрана

Безглутенски домашен леб со домати

  Состојки: 200 гр. бело брашно без глутен 1 лажичка сол 3 лажички прашок за пециво без глутен 284 мл. маштеница 3 јајца 1 лажичка пасирани домати 2 лажици маслиново масло 50 гр. сецкани сушени домати 25 гр. пармезан   Подготовка: Заг...
Исхрана