Таг: куркума

Таг: куркума

Кафе од брокула и цвекло

  Дали сте слушнале за кафе со брокула, куркума или пак цвекло? Ќе ве изненади, но здравите кафиња стануваат се популарни во последно време. А, дали се и вкусни?   Кафе со куркума   Ширум светот е многу популарно ,,златното кафе,, или кафето со ,,зл...
Исхрана
  Куркумата од дамнина важи за природен антибиотик, а бројни студии покажуваат дека нејзината состојка куркумин има антиоксидативно, противвоспалително, антивирусно и антибактериско дејство. Се покажало дека ги ублажува симптомите на деменција и Алцхајмерова болест, ...
ЗдравјеИсхрана

Супа од зеленчук со куркума

  Состојки:   2,5 шолји кељ 3 големи моркови исецкани на кругови 1/2 шолја сецкан праз 1 главица кромид ситно сецкана 2 парчиња целер 2 чешниња лук, ситно сецкани 1 свеж корен од ѓумбир, исчистен и сино исецкан 6 шолји вода 1 лажица м...
Исхрана

Колач со портокал и куркума

  Состојки:   100 гр. брашно 300 гр. гриз 1 ипол лажичка прашок за пециво 1 лажичка куркума 200 мл. млеко 200 гр. шеќер 1 ќесичка ванилин шеќер 100 мл. масло рендана кора од лимон неколку капки есенцијално масло од портокал неко...
Исхрана

Златна маска од индија

Дури 91% од корисниците се одушевени од оваа смеса за лице! На пазарот многу ретко може да се најде козметички производ кој има волку високи препораки и оценка 4,5 од 5. Се работи за маска која и дава сјај на кожата и која е пофалена за различни состојби на лицето, а најдобр...
Здравје

Подмладувачка маска од јогурт и куркума

Лицето не сака ветер и ниски температури, бидејќи тие ја сушат кожата и создаваат непријатно црвенило и брчки, правејќи ја постара. За да го ублажите нивното влиание, важна е негата, и тоа најдобро со негресивни препарати. Одвреме-навреме нахранете ја кожата со витамини и ми...
ЗдравјеРазно
Коренот од куркума е важен елемент во традиционалната азиска медицина веќе стотици години. Последните децении, научните истражувања ги потврдија моќните антиинфламаторни и антиоксидативни својства на три хемикалии во неа, познати како ,,куркуминоиди,,. Тоа се тие кои на овој...
Исхрана

Супа од моркови со куркума

Состојки: 2 лажици путер 2 лажички куркума пола лажичка црн пипер 1 и 1/12 лажичка ким 1 лажица мед 1 лажица сок од свежо исцеден лимон 1/8 лажичка хималајска сол 1 филџан ситно исецкан кромид 0,5 кг. моркови 2 чешниња лук (ситно исецкани) ...
Исхрана
Овој навистина чудесен и многу лековит зачин е вистински благодет за организмот, бидејќи не само што што го поттикнува јакнењето на имуниот систем, туку може да ви помогне и при разни инфекции, бидејќи се смета за природен антибиотик. Според одредени истражувања, куркумата и...
Здравје

Куркума- чудо на природата

  Куркума или индиски шафран, растителен вид кој спаѓа во групата џумбировки        (Zingiberaceae),од чии корени се добива истоимениот зачин со ароматичен луто,благо- горчлив,смолест вкус.Сушената куркума развива вкус на портокал и ѓумбир,со луто,горчлив и мошусен в...
ИсхранаНови статии

Галерија